Wernisaż malarstwa Krystyny Lipki-Czajkowskiej: „(Nie)uchronność"
Wydarzenie, rozpoczyna się 21-04-2016

Sztuka na Wydziale Nauk Geograficznych? Nowa przestrzeń dla percepcji sztuki. Władze Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM postanowiły nadać nowy wymiar przestrzeni publicznej w gmachu Uniwersytetu i zaproponować nową formułę funkcjonowania jego wnętrz – tym razem jako przestrzeni dla dyskursu artystycznego. Zapraszamy na wernisaż malarstwa Krystyny Lipki-Czajkowskiej: „(Nie)uchronność". Data: 21 kwietnia 2016, godzina: 17:30. Adres: Wydział WNGiG UAM ul. Dzięgielowa 27 w Poznaniu.

Sztuka w przestrzeni lokalnej
Pomysłodawcą otwarcia na sztukę gmachu Wydziału był prof. Jacek Michniewicz by mogła być dostępna nie tylko dla studentów, ale również dla okolicznych mieszkańców. Peryferyjne  położenie Wydziału może sprawiać wrażenie oderwania od tkanki miasta a przecież budynek uczelni jest położony w tym miejscu ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze. Położenie w sąsiedztwie dużych osiedli mieszkalnych może być właśnie dodatkowym walorem Uniwersytetu, który jako przestrzeń publiczna może stanowić wartość kulturotwórczą , miejsce spotkań.

Uniwersytet dla lokalności
Uniwersytet poprzez promocję sztuki w swojej przestrzeni chce otworzyć swoją przestrzeń również dla okolicznych mieszkańców, którzy nie będą już musieli jechać do centrum miasta, aby wziąć udział w wydarzeniach artystycznych. To nowatorskie podejście pokazujące otwartość władz Wydziału, które chcą również, aby uczelnia była „użyteczna” dla lokalnych mieszkańców.

Sztuka na Wydziale Geografii?
Panie profesorze skąd wziął się pomysł żeby w przestrzeni Uniwersytetu prezentować sztukę?
Prof. Jacek Michniewicz „ W moim najgłębszym przekonaniu misją Uniwersytetu jest służba społeczeństwu, nie tylko poprzez nauczanie zawodu lecz także, a być może przede wszystkim przez kształtowanie postaw, głębi przekonań, umiejętności wyrażania poglądów i uczuć. Innymi słowy Uniwersytet to wyraz istoty człowieczeństwa, której nie jesteśmy w stanie dogłębnie zrozumieć bez sztuki.
W tej perspektywie zależy nam, władzom Wydziału, by udostępnić przestrzeń tak rozumianego Uniwersytetu dla mieszkańców i przekazać ją artystom dla prezentacji własnych wypowiedzi. Jest naszym pragnieniem, aby było to miejsce spotkań nauki ze sztuką, otwarte na dialog artystów z odbiorcami. Bardzo zależałoby nam na zaangażowaniu w ten projekt, zarówno społeczności akademickiej  jak też  mieszkańców Moraska, Naramowic i Umultowa.
      
Pierwsza wystawa w nowej przestrzeni
Władze wydziału postanowiły podejść do promowania sztuki w profesjonalny sposób. Stworzyły przestrzeń wystawienniczą, którą artyści będą mogli w dowolny sposób zaaranżować. To zapewni im komfort prezentacji i autonomię w komponowaniu swoich dzieł. Przestrzeń została dostosowana do specyfiki budynku i będzie stanowić atrakcyjną formę do nawiązania dialogu z odbiorcami.

Jako pierwszą w nowej przestrzeni będzie prezentować swoje prace Krystyna Lipka-Czajkowska. Jej twórczość trafnie opisuje prof. Marek Kaźmierczak: „Malarstwo Krystyny Lipki-Czajkowskiej jest ikonopisaniem codzienności, w której kobiecość pełni funkcję sacrum rozpadającego się na profanum spraw, zadań, obowiązków, ról, funkcji, mód, potrzeb, cudzych oczekiwań.”


Informację wprowadził/a: Jacek Zwoliński