Grant badawczy stowarzyszenia AIIC dla prof. Agnieszki Chmiel z Wydziału Anglistyki
Wiadomość, opublikowana 19-01-2021

Profesor Agnieszka Chmiel (WA UAM) oraz dr Nicoletta Spinolo (Uniwersytet Boloński, Forli) otrzymały prestiżowy grant badawczy Międzynarodowego Stowarzyszenia Tłumaczy Konferencyjnych (AIIC) z siedzibą w Genewie. Tytuł grantu: Wirtualna kabina do tłumaczeń konferencyjnych; wpływ tłumaczenia zdalnego na doświadczenia i pracę tłumacza symultanicznego (Inside the virtual booth: the impact of remote interpreting settings on interpreter experience and performance).

Celem projektu jest zbadanie, w jaki sposób tłumaczenia wykonywane zdalnie wpływają na doświadczenia użytkownika, poziom stresu tłumacza, zmęczenie, obciążenie psychiczne i wydajność zawodową. Badania obejmują m.in. analizę danych dotyczących procesu tłumaczenia, uzyskanych z pomocą okulografu i ankiet. Rezultaty projektu będą zawierały rekomendacje dla specjalistów AIIC i mają na celu pomoc tłumaczom w negocjacjach i wdrażaniu optymalnych warunków pracy w wirtualnej kabinie.

Projekt będzie realizowany wspólnie przez Uniwersytet Boloński w Forli i Wydział Anglistyki UAM. Polskim zespołem w projekcie kieruje prof. Agnieszka Chmiel, a w jego skład wchodzą członkowie Zakładu Studiów nad Przekładem Wydziału Anglistyki: dr Marta Kajzer-Wietrzny i dr Paweł Korpal.

Informację wprowadził/a: Marcin Turski