Nasi pracownicy i ich badania na rzecz regionu
Wydarzenie, trwa od 14-01-2016 do 14-01-2016

Popularyzacja wyników badań prowadzonych przez naszych pracowników sprzyja szeroko rozumianej promocji Wydziału Teologicznego na terenie Wielkopolski.

W styczniu miały miejsce dwa ważne wydarzenia, które wpisują się w strategię promocyjną, jaką prowadzi nasza Uczelnia. W dniu 14 stycznia w kinie „Rialto” w Poznaniu odbyła projekcja filmu dokumentalnego pt. Historia wysadzona w powietrze. Dziecięca Cyfrowa Encyklopedia Wielkopolan. Ten sam film został dwukrotnie wyemitowany przez poznańską TVP3 dnia 13 i 20 stycznia.

Historia wysadzona w powietrze to metafora dziejów wielkopolskiego ziemiaństwa w XIX i XX wieku. Poprzez wartką narrację Marcina Libickiego, współautora pracy na temat dworów i pałaców wiejskich w Wielkopolsce, film ukazuje rolę tej warstwy społecznej w życiu politycznym, kulturalnym i ekonomicznym w czasach zaborów i po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Filmową ilustracją tych procesów stały się dzieje majątku Kretków w powiecie jarocińskim, a zwłaszcza jego ostatniej właścicielki Haliny z Sęp-Szarzyńskich Skórzewskiej, wysiedlonej przez Niemców po wybuchu wojny do Generalnego Gubernatorstwa, gdzie zmarła w 1942 roku. W latach powojennych dawna siedziba Skórzewskich w Kretkowie, cenny przykład XIX-wiecznej wielkopolskiej architektury pałacowej, uległ postępującej dewastacji i ostatecznie w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku został wysadzony w powietrze.
Film, nakręcony w warszawskiej wytwórni Film Open Group, powstał z inspiracji i dzięki hojności Christophe’a de Breza, prezesa Europe India Foundation for Excellence (EIFE) i jest częścią cyklu filmów dokumentalnych na temat roli elit w życiu narodów i państw w minionym stuleciu. W scenariuszu autorstwa Krzysztofa Nowaka wykorzystano szeroko wyniki badań opublikowane w monografii zbiorowej Kretków. Właściciele – zabytki – duszpasterze pod redakcją ks. prof. UAM dra hab. Jana Grzeszczaka, który włączył się również czynnie w powstanie produkcji.
Historia wysadzona w powietrze jest także prezentacją realizowanego w szkołach podstawowych projektu Dziecięcej Cyfrowej Encyklopedii Wielkopolan. Założenia i cele projektu przybliżają w filmie jego pomysłodawcy i realizatorzy: prof. dr hab. Waldemar Łazuga z UAM, mgr inż. Ryszard Stefanowski, inicjator Encyklopedii i prezes fundacji „eSzkoła”, oraz mgr inż. Łukasz Rumatowski, dyrektor zarządu Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej.
Spotkanie w kinie „Rialto”, w którym wzięli udział między innymi Christophe de Breza, prezes EIFE, oraz Krzysztof Nowak, autor scenariusza, poprowadziła dr Agnieszka Łuczak, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w poznańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej.

Informację wprowadził/a: Agnieszka Chabir

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.