Wystawa 'Egiptomania. Współczesna moda na Egipt'
Wydarzenie, trwa od 22-05-2013 do 21-06-2013
Wystawa „Egiptomania. Współczesna moda na Egipt” prezentowana w galerii Instytutu Kultury Europejskiej UAM powstała w wyniku współpracy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz Instytutu Kultury Europejskiej UAM.

Kolekcję dzieł „Egiptomanii. Współczesnej mody na Egipt”, której kuratorem była mgr Kamila Dolaty-Goszcz, można było podziwiać od stycznia do marca 2012 roku w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu w ramach cyklu „Bliskie spotkania z…”. Kolekcja ta zainspirowała mgr Karolinę Annę Kulpę - doktorantkę w Zakładzie Kultury i Tradycji Antycznej IKE UAM do wspólnego zaprezentowania, w murach najlepszego interdyscyplinarnego instytutu naukowego w tej części Europy, recepcji starożytnej kultury w różnorodnych wytworach kultury popularnej, w tym przedmiotach codziennego użytku. Wystawę mgr Kamili Dolaty-Goszcz uzupełniła własną kolekcją książek i „gadżetów” ukazujących współczesne postrzeganie obrazu Kleopatry, królowej Egiptu z I w. przed Chr., którego analizą zajmuje się w ramach dysertacji doktorskiej.

Perły architektury starożytnego Egiptu (piramidy i sfinks w Gizie), a także wizerunki władców tego państwa (imię Ramzes, maska Tutenchamona, popiersie Nefretete, Kleopatra VII zagrana przez Elizabeth Taylor) zostały w XX wieku wyjęte z dyskursu historycznego i utowarowione. Wystawa ma zasygnalizować problem egiptomanii jako stereotypowego i powierzchownego postrzegania dawnej cywilizacji, którą przeciętny konsument poznaje poprzez produkty przeważnie niemające nic wspólnego ze starożytnym państwem. Warto bowiem pamiętać, że wspomniane produkty i usługi są jedynie pustą znaczeniową kliszą i znakiem kulturowym, za którym nie kryje się Egipt, lecz strategia reklamowa danego producenta.

Wystawę będzie można oglądać do 21 czerwca.

Szczególne podziękowania dla:
  • prof. dr. hab. Leszka Mrozewicza, Dyrektora Instytutu Kultury Europejskiej UAM
  • Tomasza Sawickiego, dyrektora Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
  • Kamili Dolaty-Goszcz
  • Filipa Taterki
  • dr Katarzyny Jędraszczyk
  • dr. Andrzeja Ćwieka
  • Studenckiego Koła Kulturoznawczego „Kameleon”
  • Małgorzaty Matczak
  • Marii Cierpiszewskiej
  • Barbary Hrab
  • Zofii i Łukasza Kaczmarków