Wykład prof. Bruno Simmy „Przyszłość arbitrażu w prawie międzynarodowym”
Wydarzenie, rozpoczyna się 15-12-2015

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy współpracy z Fundacją im. Krzysztofa Skubiszewskiego oraz z Urzędem Miasta Poznania, w ramach programu „Akademicki i naukowy Poznań”, zapraszają na wykład otwarty prof. Bruno Simmy - wybitnego prawnika, sędziego, światowego autorytetu w dziedzinie prawa międzynarodowego publicznego. Wykład pod tytułem „Przyszłość arbitrażu w prawie międzynarodowym” („The Future of Arbitration in International Law”) odbędzie się we wtorek 15 grudnia 2015 r. o godz. 15.30 w Auli Profesora Zygmunta Ziembińskiego Collegium Iuridicum Novum na Wydziale Prawa i Administracji UAM przy Al. Niepodległości 53 w Poznaniu.

Wykład prof. Bruno Simmy inauguruje cykl wykładów upamiętniających Profesora Krzysztofa Skubiszewskiego, byłego profesora Wydziału Prawa i Administracji UAM, byłego Ministra Spraw Zagranicznych RP. Profesor Simma był osobą blisko związaną z Profesorem Krzysztofem Skubiszewskim ze względu na pełnienie funkcji Sędziego w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości. Był również sprawozdawcą Międzynarodowej Konferencji poświęconej dorobkowi Profesora Skubiszewskiego, zorganizowanej przez Ambasadę RP w Londynie w 2013 r.

Profesor Bruno Simma pełnił funkcję sędziego Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego „Iran – USA”, sędziego ad hoc Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, sędzią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (2003 – 2012), członka Komitetu Praw Ekonomicznych, Socjalnych i Kulturalnych ONZ (1987 – 1996), a także sędziego w wielu międzynarodowych trybunałach arbitrażowych.

Profesor Bruno Simma zajmował liczne stanowiska, między innymi: profesora prawa globalnego w szkole prawa uniwersytetu Michigan, Ann Arbor, USA (od 1997 r.), dyrektora Instytutu Prawa Międzynarodowego, profesora prawa międzynarodowego i prawa europejskiego na Uniwersytecie w Monachium (1973 – 2003), członka Instytutu Prawa Międzynarodowego, prezydenta Europejskiego Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego.

W dorobku naukowym Profesora Simmy na szczególną uwagę zasługują unikatowy w skali światowej komentarz do Karty Narodów Zjednoczonych („The Charter of the United Nations: A Commentary”), a także wielokrotnie wznawiany podręcznik „Uniwersalne Prawo Międzynarodowe. Teoria i Praktyka” („Universal International Law: Theory and Practice)”.
Profesor Bruno Simma jest autorem wielu ekspertyz z zakresu prawa publicznego i międzynarodowego, a także współtwórcą i współwydawcą Europejskiego Czasopisma Prawa Międzynarodowego („European Journal of International Law”).

Informację wprowadził/a: USI Prawo