Wizyty zagranicznych gości na UAM
Wiadomość, opublikowana 16-10-2012
Wrzesień i październik w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu obfitował w wizyty zagranicznych gości. Profesor Jacek Witkoś – prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą spotkał się z delegacjami z Indonezji, Korei Południowej, Kurdystanu, Izraela, Wietnamu i Turcji. Podczas pobytu w Poznaniu goście odbyli wiele rozmów, w trakcie których ustalano szczegóły wzajemnej współpracy.

21 września została przedłużona umowa o współpracy pomiędzy UAM a indonezyjskim University of Padjadjaran (UNPAD). Stosowny dokument podpisał prorektor prof. Jacek Witkoś oraz JE dr Darmansjah Djumala – Ambasador Indonezji reprezentujący Rektora UNPAD-u w obecności Pana Aditya Kardin – trzeciego sekretarza oraz szefa Sekcji Ekonomicznej Ambasady Republiki Indonezji w Polsce.

O możliwościach podjęcia współpracy pomiędzy UAM a partnerami koreańskimi, m.in. w ramach programu mobilności studentów i pracowników naukowych oraz o polityce Instytutu Językoznawstwa w zakresie rozwoju filologii koreańskiej rozmawiano z gośćmi z regionu partnerskiego Prowincji Chungcheongnam-d w Korei Południowej, podczas ich wizyty 25 września. W skład delegacji koreańskiej wchodzili: Pan Ahn Hee-jung – Gubernator Prowincji Chungcheongnam-do, Pan Namgung Yeong – Dyrektor Generalny Biura Gospodarki i Handlu Międzynarodowego, Pan Lee Dong-soon – Zastępca Dyrektora Biura Gospodarki i Handlu Międzynarodowego, Pan Jeong Hyun-sub – specjalista w Wydziale Relacji Międzynarodowych i Handlu, Pani Jang Sun-hee – specjalista w Wydziale Relacji Międzynarodowych i Handlu, Pan Jeon Sang-wook – Sekretarz Gubernatora, Pan Chang Hoon – specjalista ds. public relations, Pan Song Gag-heon – specjalista ds. przemysłów kluczowych, Pan Choi Eun Kyoung – specjalista ds. przemysłów kluczowych oraz Pan Kim Young-ho – fotograf.

Spotkanie z Panem Dr. Alim Saeedem Mohammadem – Ministrem Szkolnictwa Wyższego i Nauki irackiego Autonomicznego Regionu Kurdystanu oraz Panem Ziyadem Raoofem – Przedstawicielem Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce odbyło się 3 października w siedzibie Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Morasku. Dyskutowano na temat oferty studiów dla studentów kurdyjskich w języku angielskim, wspólnych projektów badawczych oraz kontraktów dla polskich profesorów na uczelniach w Kurdystanie (visiting professors).

Pani Dr Orit Haller-Hayon reprezentująca Higher Studies w Izraelu odwiedziła UAM w dniach 4-5 października, aby poruszyć kwestię współpracy z UAM w zakresie kształcenia doktorantów.

Celem wizyty Pana Ho Chi Hung – Wiceprzewodniczącego Towarzystwa Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej, który przybył do UAM 8 października, były ustalenia dotyczące programu mobilności pracowników i studentów UAM oraz uczelni wietnamskich. Tego samego dnia Pan Prof. Mustafa Özkan – Dziekan Wydziału Literatury i Pani Prof. Zeynep Cigdem Kayacan – Prorektor Istanbul University przybyli z wizytą, by omówić kwestie współpracy z poznańskim uniwersytetem.

Informację wprowadził/a: Ewa Kolanus