Uniwersyteckie Wykłady na Zamku
Wydarzenie, trwa od 17-11-2015 do 17-11-2015

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury Zamek zapraszają na drugie w tym roku akademickim spotkanie w ramach „Uniwersyteckich Wykładów na Zamku”, które odbędzie się 17 listopada 2015 r. o godzinie 18.00 w Holu Balkonowym Centrum Kultury Zamek. Wykład pt.: „Absolutna wszechmoc Boga” wygłosi ks. prof. dr hab. Bogdan Częsz z Wydziału Teologicznego UAM.

Absolutnym nazywane jest to, co w swym istnieniu i działaniu jest całkowicie niezależne od czegokolwiek. Stąd też pojęcie absolutu odnoszone jest do Boga. Najpełniej absolutną niezależność i władzę Boga wyraża przymiot nazywany wszechmocą, który umieszczony został od razu na początku „Credo”, czyli chrześcijańskiego wyznania wiary („Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego”). Nowe spojrzenie na wszechmoc Boga wnosi nauka Jezusa Chrystusa, która głosi, że dla człowieka konsekwencją wszechmocy Boga jest Jego miłosierdzie, wywołujące postawę miłości i wdzięczności wobec Niego.

***
Ks. prof. dr hab. Bogdan Częsz – po studiach teologicznych w Poznaniu kontynuował naukę na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. W 1976 roku uzyskał doktorat, w 1988 roku habilitację, w 1999 roku tytuł profesorski. Specjalista w zakresie teologii patrystycznej. Jest członkiem Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk i konsultorem Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski, a także członkiem Association Internationale d’Etudes Patristiques i Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Autor licznych publikacji, w tym monografii Duch Święty został nam dany. Nauczanie Ojców i wiara starożytnego Kościoła (1998) i Związek Ducha Świętego z Kościołem w ujęciu św. Ireneusza i w interpretacji montanistycznej (2010),  Redaktor opracowań zbiorowych, w tym Święty Kościół grzesznych ludzi w refleksji starochrześcijańskich pisarzy (2004).

UAM – pasja dobrze wykształcona

Informację wprowadził/a: Ewa Kolanus