UAM w rankingu The Times Higher Education
Wiadomość, opublikowana 08-12-2015

W dniu 2 grudnia 2015 roku ogłoszono wyniki prestiżowego rankingu The Times Higher Education World University Rankings dla Uniwersytetów z krajów rozwijających się. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zajął w tym rankingu 179. miejsce na 200 sklasyfikowanych jednostek z 48 dynamicznie rozwijających się krajów świata (poza Europą Zachodnią i USA).

Ranking opierał się na 13 kryteriach pogrupowanych w kilka głównych kategorii:

• nauczanie, w tym m.in. reputacja danej jednostki w środowisku akademickim, wskaźnik dostępności nauczycieli akademickich, nadane stopnie doktorskie oraz przychody (30%),
  • badania naukowe, w tym reputacja w świecie akademickim, przychody z działalności badawczej oraz efektywność naukowa (30%),
  • cytowania w bazach Scopus  (30%),
  • internacjonalizacja, w tym atrakcyjność dla studentów i kadry z całego  świata,  oraz odsetek wszystkich publikacji naukowych uniwersytetu z przynajmniej jednym autorem zagranicznym (7,5%),
  • przychód z działalności innowacyjnej (2,5%).

Poza UAM w tej grupie znalazły się tylko cztery inne polskie uczelnie.

To już drugi ranking The Times Higher Education w tym roku, w którym nasza uczelnia została zauważona. W poprzednim zostaliśmy sklasyfikowani na miejscu 601-800 wśród wszystkich uczelni świata.

UAM – pasja dobrze wykształcona

Informację wprowadził/a: Ewa Kolanus