Spotkanie z Aileen Orr autorką książki Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa
Wydarzenie, rozpoczyna się 16-10-2015
Biblioteka Uniwersytecka serdecznie zaprasza na spotkanie z Aileen Orr, autorką książki "Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa", które odbędzie się 16.10.2015r.o godz. 17:00 w sali 82. 

Wojtek był niedźwiedziem syryjskim, w 1941 adoptowanym przez Polaków ewakuowanych z Syberii do Iranu, później (oficjalnie) wcielonym do Armii Polskiej Andersa. Wychowany przez żołnierzy spragnionych ciepła i towarzystwa zwierząt domowych, był tak oswojony, że bawił się z towarzyszami broni, popijał ich piwo i podjadał konserwy (oraz papierosy). Przeszedł cały szlak bojowy do Monte Cassino, gdzie pomagał żołnierzom nosić pociski; i razem z Armią Andersa zakończył wojnę w Szkocji gdzie mieścił się jej obóz demobilizacjyny.

Aileen Orr, autorka książki "Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa" wychowała się na opowieściach swojego szkockiego dziadka. Podczas II wojny światowej był on jednym z żołnierzy, którzy prowadzili szkolenie Polaków uwolnionych z Syberii, i dzięki temu poznał historię misia, którą przekazał wnuczce; później odwiedzał go w Szkocji. Po wojnie Wojtek mieszkał do swojej śmierci (1968) w edynburskim ZOO, gdzie Aileen udało się go jeszcze zobaczyć. Wiele lat później, Aileen wyszła za mąż Andrew Orra, właściciela farmy na pograniczu szkocko-angielskim, na terenie której (o czym wcześniej nie wiedziała) Wojtek mieszkał, zanim znalazł się w Edynburgu. To właśnie Andrew podjął decyzję o wybudowaniu pomnika Wojtka na własnej ziemi - dla upamiętnienia zarówno historii niedźwiedzia, którą oboje są zafascynowani, jak i ich małżeństwa.
Książka o Wojtku Aileen Orr wydana została w 2010, pierwsze polskie wydanie ukazało się w 2011. Przed nią ukazało się kilka innych książek na temat Wojtka, po polsku i angielsku, jednak żadna nie zdobyła takiej popularności. Powodzenie publikacji przyczyniło się zapewne do różnych form upamiętnienia misia, jak tablice i pomniki, piosenki, a nawet specjalny szkocki wzór tartanu dedykowany Wojtkowi.

Zapraszamy na spotkanie

Biblioteka Uniwersytecka
ul. Ratajczaka 38/40
Poznań

 



Informację wprowadził/a: Anna Dodot