Seminarium Deklaracja Poznańska: zapobieganie patogenezie korupcji poprzez kształcenie akademickie
Wydarzenie, trwa od 14-12-2015 do 14-12-2015

Środowisko akademickie oraz system szkolnictwa wyższego nie są powołane do życia jedynie  w celu prowadzenia prac badawczych oraz dydaktyki w określonych wąskich specjalnościach ale też do wykonywania istotnych funkcji społecznych jako ośrodki skupiające wykształconych i światłych obywateli poszczególnych krajów. W związku z powyższym, środowiska akademickie działając zwykle w porozumieniu poprzez łączące je sformalizowane sieci współpracy, zwracają uwagę na doniosłe problemy społeczne o charakterze międzynarodowym i globalnym. W tym kontekście międzynarodowa sieć Uniwersytetów Compostela na swoim posiedzeniu generalnym w Poznaniu w dniu 26 września 2014 sformułowała Deklarację Poznańską.

Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na wysoce szkodliwą rolę zjawiska korupcji w życiu społecznym, która w sposób negatywny wpływa m.in. na dystrybucję pomocy międzynarodowej w krajach i rejonach świata, które tego potrzebują, uniemożliwia szybką likwidację biedy i wykluczenia społecznego, hamuje rozwój gospodarczy oraz powoduje negatywne konsekwencje dla życia politycznego, pozostając w jawnej sprzeczności z postulatami budowy społeczeństwa obywatelskiego. Walka ze zjawiskami korupcji wymaga dużego zaangażowania sił i środków społecznych ale przede wszystkim wymaga aktywności o charakterze edukacyjnym. Warunkiem koniecznym dla decydującego zwycięstwa nad korupcją jest wytworzenie świadomości na temat jej szkodliwości wśród nowych elit intelektualnych Polski, wspólnoty europejskiej oraz całego świata, bowiem mimo tego, że korupcja występuje w różnym natężeniu w poszczególnych częściach świata, a nawet istnieją społeczeństwa, które niemal ją zlikwidowały, to jednak pozostaje nadal obecna w życiu społecznym. W tym miejscu należy podkreślić wiodącą i istotną rolę środowiska akademickiego w pracy nad edukowaniem młodzieży akademickiej w zakresie konieczności identyfikowania zjawisk korupcjogennych, likwidowania ich skutków oraz wskazywania na szkodliwość tego zjawiska poprzez narzucanie wysokich standardów i inicjowanie dyskusji na forum ogólnospołecznym.

Elementem tej szeroko zakrojonej kampanii jest planowane na 14 grudnia 2015 roku w ramach cyklu spotkań "Akademia Zarządzania - Zarządzanie Akademią" seminarium poświęcone podnoszeniu świadomości antykorupcyjnej.

Seminarium będzie obejmowało taką tematykę jak:
*    prezentacja dobrych praktyk w zakresie przeciwdziałania korupcji,
*    praktyki w tym względzie w różnych krajach Europy i świata,
*    uregulowania prawne dotyczące zwalczania korupcji,
*    kształtowanie postaw antykorupcyjnym w programach akademickich.

Żywimy przeświadczenie, że seminarium stanie się ważnym punktem odniesienia w dyskusji na tematy antykorupcyjne na forum krajowym oraz międzynarodowym i stanowić będzie istotny wkład środowiska akademickiego w nieustająca dyskusję oraz stałe przeciwdziałanie zjawiskom o charakterze korupcyjnym.

Program Seminarium

Deklaracja Poznańska: zapobieganie patogenezie korupcji poprzez kształcenie akademickie

The Poznan declaration: Pathogenic Corruption-prevention by meta-ethics in all higher education
14 grudnia 2015 r.
(Sala im. Lubrańskiego)

11.00 Otwarcie seminarium (JMR, prof. Jacek Witkoś)
11:15 Prof. Lennart Levi, Economy, Ethics and Health
11:45 Grażyna Kopińska, Fundacja Batorego, Doświadczenia organizacji pozarządowej w prowadzeniu działań zapobiegających korupcji
12:15 Przerwa kawowa
12:35 Dr Agnieszka Piskorz-Ryń, Kształtowanie postaw antykorupcyjnych w ramach kształcenia akademickiego. Uwagi z perspektywy administracyjnoprawnej.
13:05 Dr. hab. Justyn Piskorski, Korupcja jako przejaw dewiacji elit
13:35 Prof. Marek Kręglewski, Uczciwość akademicka
13:50 Dyskusja
14:20 Networking lunch

UAM - pasja dobrze wykształcona

Informację wprowadził/a: Ewa Kolanus

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.