Promocja książki "Bitwa pod Wschową"
Wydarzenie, rozpoczyna się 10-12-2015

Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprasza na promocję książki Hansa Zechlina "Bitwa pod Wschową" oraz spotkanie z tłumaczem ks. dr hab. Adamem Kalbarczykiem 10 grudnia 2015 r. o godz. 17.00 - Rezydencja Jezuicka, Wschowa pl. Farny 3

Dnia 13 lutego 1706 roku, między Dębową Łęką a Osową Sienią, rozegrała się krwawa bitwa, która przeszła do historii pod mianem „bitwy pod Wschową”. Szwedzkie oddziały dowodzone przez generała Carla Gustafa Rehnskölda rozgromiły siły sasko-rosyjskie pod wodzą generała Johanna Matthiasa Schulenburga. Bitwa ta uważana jest za jedną z ważniejszych batalii wielkiej wojny północnej.

Obszerniejszymi pracami w języku polskim poświęconymi tej bitwie są: artykuł Kazimierza Jarochowskiego z 1884 roku, noszący tytuł Bitwa wschowska, dnia 13 lutego 1706, jak też książka Oskara Sjöströma pt. Bitwa pod Wschową 1706. A potem pole bitwy zabarwiło się na czerwono…, z 2012 roku.
Przebieg i następstwa bitwy starał się też zgłębić niemiecki kapitan Hans Zechlin, wykładowca Szkoły Wojskowej w Głogowie, w swoim studium wojskowo-historycznym zatytułowanym Die Schlacht bei Fraustadt, opublikowanym w 1896 roku w „Zeitschrift der historischen Gesellschaft für die Provinz Posen“. Publikacja Zechlina wnosi ciekawe wątki do wiedzy o tej jeszcze stosunkowo mało znanej i słabo zbadanej batalii. Wydanie jej polskiego przekładu w formie książkowej ma na celu przybliżenie polskiemu czytelnikowi tych niezwykłych wydarzeń sprzed ponad trzystu lat.

Hans Zechlin, Bitwa pod Wschową. Studium wojskowo-historyczne, tłum. ks. Adam Kalbarczyk, Maneat questio 27, Wydział Teologiczny UAM, Poznań 2015, 129 s.

Szczegóły na plakacie.

Informację wprowadził/a: Agnieszka Chabir