Profesor Zofia Szweykowska-Kulińska w prestiżowym gremium
Wiadomość, opublikowana 29-01-2013
Prof. zw. dr hab. Zofia Szweykowska-Kulińska została powołana, jako przedstawicielka Polski, w skład niezwykle prestiżowego gremium, jakim jest ciało doradcze (Scientific Advisory Body – SAB) międzynarodowego konsorcjum zawiązanego w celu realizacji projektu ERA-NET for Coordinating Action in Plant Sciences (ERA-CAPS), finansowanego z 7 Programu Ramowego.

Polska przystąpiła do konsorcjum poprzez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Celem projektu jest:

• stworzenie wspólnej wizji i strategii dla rozwoju badań z obszaru plant sciences w Europie,
  • ułatwienie dostępu do informacji na temat prac badawczych,
  • ułatwienie wymiany informacji i zarządzania nimi na poziomie międzynarodowym,
  • ułatwienie kontaktów pomiędzy badaczami, instytucjami finansującymi oraz innymi międzynarodowymi inicjatywami,
  • budowanie wspólnej, jednolitej polityki międzynarodowej w zakresie plant sciences',
  • przeprowadzenie dwóch konkursów na międzynarodowe projekty badawcze, finansowanie i
  • monitoring wyłonionych w konkursach projektów.

Konsorcjum powołało naukowe ciało doradcze (SAB – Scientific Advisory Body), którego zadaniem będzie wspieranie zarządu konsorcjum przy wytyczaniu tematyki konkursów o dofinansowanie międzynarodowych projektów badawczych, jak również ewaluacja i ocena postępów w finansowanych w ramach ERA-CAPS projektach.

SAB składa się z grona 12 uczonych nominowanych przez państwa członkowskie ERA-CAPS oraz obserwatorów, badaczy wybranych ze społeczności naukowej biologii molekularnej roślin całego świata:

1. Gerco ANGENENT – Plant Research international, The Netherlands
  2. Hélène BARBIER-BRYGOO – Centre National de la Recherche Scientifique, France