Poznań stolicą światowej chemii
Wiadomość, opublikowana 28-06-2010
Fot. Maciej Męczyński/Życie UniwersyteckieWybitni uczeni i profesorowie z całego świata, w tym laureat Nagrody Nobla z 2005 roku prof. Robert H. Grubbs z USA, zagoszczą w naszym mieście od 4 do 9 lipca. Przyjadą na 17 Międzynarodowe Sympozjum na temat Katalizy Homogenicznej (ISHC-17). Spotkanie zorganizuje Uniwersytet im Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z Polskim Towarzystwem Chemicznym, Komitetem Chemii Polskiej Akademii Nauk oraz Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Fundacji UAM. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego został prof. Bogdan Marciniec, laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (zwanej polskim Noblem).

Ponad 370 naukowców z całego świata będzie w Poznaniu prezentować najnowsze osiągnięcia i wymieni doświadczenia z katalizy chemicznej. W sympozjum wezmą udział specjaliści ze środowisk akademickich i przemysłowych ośrodków badawczo-rozwojowych.
Wykłady wygłoszą m.in.: noblista prof. Robert H. Grubbs ze Stanów Zjednoczonych oraz profesorowie: David Cole-Hamilton z Wielkiej Brytanii, Walter Leitner z Niemiec, Krzysztof Matyjaszewski ze Stanów i Polski oraz Kyoko Nozaki z Japonii. Ze wszystkich zgłoszonych na sympozjum streszczeń wybrano 28 najatrakcyjniejszych, których autorzy również zaprezentują krótkie wykłady.

Fot. Maciej Męczyński/Życie UniwersyteckieMiędzynarodowe Sympozja na temat Katalizy Homogenicznej są organizowane co dwa lata począwszy od 1978 roku. Pierwsze spotkanie odbyło się Corpus Christi (USA). Ostatnio chemicy spotykali się we Florencji, Sun City i Monachium. Patronat nad sympozjum objęła Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezes Polskiej Akademii Nauk.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie: www.ishc17.amu.edu.pl

AK