Podróże apostolskie papieża Jana Pawła II - wystawa
Wydarzenie, rozpoczyna się 12-10-2015
Dyrekcja Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu i Zarząd Ogólnopolskiego Klubu „Święty Gabriel” serdecznie zapraszają 12 października o godzinie 12.00 na wernisaż wystawy filatelistycznej „Podróże apostolskie papieża Jana Pawła II” z kolekcji Marii i Dionizego Danielewiczów. Na miejscu będzie czynne stoisko Poczty Polskiej i stosowany okolicznościowy datownik. Wystawa czynna od 12.10.2015 do 6.11.2015 w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40. Wstęp wolny.

Państwo Maria i Dionizy Danielewiczowie, wieloletni członkowie Ogólnopolskiego Klubu Zbieraczy Znaków Pocztowych o Tematyce Religijnej „Święty Gabriel”, z dniem wyboru Kardynała Karola Wojtyły na papieża rozpoczęli gromadzenie znaków pocztowych dotyczących osoby i pontyfikatu Jana Pawła II.

Z roku na rok kolekcja się powiększała, aż objęła niemal wszystkie, poświęcone Papieżowi z Polski emisje znaczków pocztowych, jakie ukazały się na świecie. Obecnie zbiór jest uzupełniany na bieżąco o nowości wydawnicze.
Do tej pory Państwo Danielewiczowie prezentowali papieską kolekcję między innymi w poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym, na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w holu Portu Lotniczego Ławica, w Muzeum Zamku Górków w Szamotułach, w Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie, w poznańskich kościołach i urzędach pocztowych.
Obecna ekspozycja jest częścią większej kolekcji i zawiera jedynie pocztową dokumentację podróży apostolskich papieża Jana Pawła II (28 pielgrzymek do 72 państw).

Ogólnopolski Klub „Święty Gabriel”, którego aktywnymi członkami są Państwo Danielewiczowie, powstał z inicjatywy filatelistów poznańskich i leszczyńskich dnia 7 lipca 1957 roku w wielkopolskim sanktuarium maryjnym w Górce Duchownej. Będąc od 1981 roku członkiem Światowej Federacji Stowarzyszeń Filatelistycznych Świętego Gabriela (Unio Mundialis Sancti Gabrielis Archangeli), polski Klub współpracuje z bractwami i stowarzyszeniami zagranicznymi, propaguje filatelistykę religijną w zakresie publikacji, wystawiennictwa oraz organizowania zjazdów i spotkań kolekcjonerów i sympatyków znaczków pocztowych z motywami religijnymi; od roku 1982 wydaje kwartalnik „Święty Gabriel”.

O aktywności polskiego stowarzyszenia na arenie międzynarodowej świadczy powierzenie mu organizacji IX Kongresu Światowej Federacji Stowarzyszeń Filatelistycznych Świętego Gabriela, który w 1992 roku odbył się w Poznaniu,a któremu towarzyszyła międzynarodowa wystawa filatelistyczna motywów religijnych.

Od kilkunastu lat do głównych zadań Klubu należy inicjowanie emisji pocztowych, opracowywanie oraz katalogowanie znaków pocztowych dokumentujących pontyfikat Jana Pawła II i prezentowanie ich na pokazach, czego przykładem jest zarówno obecna wystawa, jak i towarzyszące jej znaki pocztowe.

Informację wprowadził/a: Anna Dodot