Oficjalna wizyta prorektora prof. Jacka Witkosia w Indiach
Wiadomość, opublikowana 18-12-2012
Prorektor prof. Jacek Witkoś 7 grudnia 2012 r. zakończył oficjalną tygodniową wizytę w Indiach. Podróż obejmowała trzy istotne elementy: spotkanie z Konsulem RP Zbigniewem Igielskim, wizytę na dwóch czołowych uczelniach indyjskich: uniwersytecie w Varansi (Benares Hindu University) oraz uniwersytecie w Pune.

Głównym celem spotkania ze Zbigniewem Igielskim – Konsulem RP było ustalenie trybu przyszłej współpracy dotyczącej pomocy studentom, doktorantom i pracownikom uczelni indyjskich współpracujących z UAM przy otrzymywaniu wiz.

Wizyta na uniwersytecie w Varansi (Benares Hindu University), liczącym ok. 36 tys. studentów, zaowocowała rozmowami z jego prorektorem prof. Joshi i dziekanami, w wyniku których wzajemna współpraca mogłaby się opierać na:

• wymianie pracowników, studentów, doktorantów (wspólne programy studiów na poziomie M.A. i Ph.D., wspólna aplikacja o Erasmus Mundus),
  • współpracy w zakresie: geologii (praktyki dla polskich studentów geologii w Himalajach), fizyki, chemii, biologii, matematyki, nanotechnologii, nauk politycznych, społecznych, sztuki (kształcenie w zakresie muzyki, tańca i śpiewu hinduskiego) oraz
  • prowadzeniu wspólnych studiów doktoranckich i magisterskich w zakresie nauk ścisłych (‘otwarta’ rekrutacja na rynku indyjskim).

700 tys. studentów może poszczycić się uniwersytet w Pune, w którym prorektor prof. Jacek Witkoś prowadził rozmowy z prorektorem prof. Khare i dziekanami. Współpraca między UAM a uniwersytetem w Pune mogłaby rozwijać się na płaszczyźnie:

• wymiany pracowników, studentów, doktorantów (wspólne programy studiów na poziomie M.A. i Ph.D., wspólna aplikacja o Erasmus Mundus),
  • współpracy w zakresie: bezpieczeństwo narodowe, fizyka, chemia, nanotechnologia, pedagogika, sztuka (teatr i performance) oraz

Informację wprowadził/a: Ewa Kolanus