O absolucie, filozoficznie – wykład otwierający cykl Uniwersyteckich Wykładów na Zamku w roku akademickim 2015/2016
Wydarzenie, rozpoczyna się 13-10-2015 , godz. 18:00
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury Zamek zapraszają na pierwsze w nowym roku akademickim spotkanie w ramach „Uniwersyteckich Wykładów na Zamku”, które odbędzie się 13 października o godzinie 18.00 w Sali Kominkowej Centrum Kultury Zamek. Wykład wygłosi prof. dr hab. Andrzej Przyłębski z Instytutu Kulturoznawstwa UAM.

Tematem przewodnim tegorocznego cyklu wykładów będzie ABSOLUT. Czym jest, czy istnieje, czy jest to ważne zagadnienie dla poszczególnych nauk? Każdy wykład poprowadzi przedstawiciel innej dyscypliny naukowej. Dowiemy się zatem czym jest Absolut m.in. w rozumieniu filozofa, filologa, historyka, fizyka.

Nadchodzący wykład zaprezentuje spojrzenie na pojęcie absolutu z punktu widzenia filozofa. W pierwszej części wykładu przedstawiona zostanie istota filozoficznych zmagań z absolutem, różnica między filozoficznym i religijnym/teologicznym pytaniem o absolut oraz historyczny zarys filozoficznych ujęć tej kwestii. Punktem centralnym spotkania będzie przedstawiona w drugiej części heglowska idea Ducha Absolutnego, stanowiąca zwieńczenie jego idealistycznej metafizyki bytu. Z perspektywy filozofii hermeneutycznej, sceptycznej wobec aprioryzmu i esencjalizmu, podjęta zostanie próba obrony wagi i aktualności jego koncepcji.

***
Prof. dr hab. Andrzej Przyłębski – pracuje w Instytucie Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu; stypendysta Fundacji Humboldta, bońskiej DAAD i wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Zajmuje się filozofią europejską pierwszej połowy XX wieku (neokantyzm, filozofia egzystencjalna, fenomenologia, filozofia życia). Był członkiem Zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Heglowskiego oraz Komitetu Nauk Filozoficznych PAN. Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Fenomenologicznego, redaktorem naczelnym Fenomenologii oraz członkiem Rady Programowej renomowanego czasopisma Allgemeine Zeitschrift für Philosophie. Od 30 lat bada nowożytną i współczesną filozofię niemiecką, od 15 lat pracuje nad systematycznym wykładem filozofii hermeneutycznej.

Informację wprowadził/a: Anna Robaszkiewicz