Historia a literatura. Spotkanie z Kateřiną Tučkovą
Wydarzenie, rozpoczyna się 03-12-2015

Zapraszamy na objęte patronatem Rektora UAM prof. Bronisława Marciniaka i patronatem honorowym Konsul Honorowej Republiki Czeskiej Renaty Mataczyńskiej, spotkanie z wybitną, wielokrotnie nagradzaną, czeską pisarką KATEŘINĄ TUČKOVĄ.

Spotkanie będą prowadzić prof. UAM dr hab. Anna Gawarecka, dr Lenka Németh Vítová, Kateřina Tučková, nagrodzona najbardziej prestiżowymi czeskimi nagrodami literackimi, autorka bestsellerów „Vyhnání Gerty Schnirch (2009, Wypędzenie Gerty Schnirch) i „Žítkovské bohyně (2012, po polsku: Boginie z Žítkovej, przeł. Julia Różewicz, Wrocław, Wydawnictwo Afera 2014).

Autorka zdobyła uznanie czytelników i jurorów dzięki poruszającemu literackiemu ujęciu pomijanych tematów czeskiej historii XX wieku. Zasłynęła książką dotyczącą wypędzenia po II wojnie światowej Niemców z Brna, miasta do czasów przedwojennych dwujęzycznego i dwukulturowego. Swoją pozycję pierwszej damy młodej czeskiej literatury XXI wieku potwierdziła nawiązując do popularnej tradycji literatury o czarownicach, proponując jednak nową odsłonę tego tematu. Opierając się na badaniach w licznych archiwach roztoczyła wielowiekową, mroczną i magiczną historię morawskich znachorek, uzdrowicielek, koncentrując uwagę na XX i XXI i wysyłając swoją bohaterkę do Poznania w poszukiwaniu przeszłości bohaterów swojej powieści.

Drugą pasją Autorki jest historia sztuki – zajmuje się sztuką współczesną i jako niezależny kurator współpracuje z licznymi czeskimi galeriami, jest też autorką wielu publikacji poświęconych sztuce.

Spotkanie jest pierwszą częścią inauguracji działalności poznańskiego oddziału Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego. W dniu 14 grudnia 2015 o godz. 16:00, serdecznie zapraszamy zainteresowanych na otwarty wykład inauguracyjny prof. Rudolfa Žáčka i prof. Ireny Korbelářovej z Uniwersytetu w Opawie i spotkanie z Zarządem Towarzystwa, które będą miały miejsce w Instytucie Historii, sali 3.129 im. Kazimierza Tymienieckiego.

Spotkanie odbędzie się 3 grudnia 2015 r. (czwartek) godz. 12:30.
Miejsce: Instytut Historii (Wydział Historyczny), ul. Umultowska 89d, Poznań, Sala 3. 129, im. Kazimierza Tymienieckiego (II piętro).

Informację wprowadził/a: Maciej Bether