„Dzieciństwo w Polsce, Dzieciństwo w Niemczech”
Wydarzenie, rozpoczyna się 23-10-2015 , godz. 17:30
Dyrekcja Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu serdecznie zaprasza w dniu 23 października 2015 roku o godzinie 17.30 na promocję książki „Dzieciństwo w Polsce, Dzieciństwo w Niemczech” Antologia polsko-niemiecka na temat dzieciństwa. 27 autorów, korzystając z różnorodnych form poetycko-prozatorskich, wspomina dzieciństwo w Polsce, w Niemczech Wschodnich oraz w Niemczech Zachodnich.

„Antologia jest próbą artystycznego rozliczenia się z przeżytych w dzieciństwie presji i uwolnienia się od nich w twórczy sposób. Książka jest przesłaniem dla idei wzajemnego zrozumienia i pojednania. Nie ma przyszłości, bez przeszłości" – czytamy w materiałach promocyjnych antologii. To właśnie przeszłość rodziców i dziadków autorów antologii kształtowała wydarzenia, które stały się ich udziałem. To oni, już jako dzieci musieli zmierzyć się ze społecznymi przemianami, migracją, stratą, ideologią aż wreszcie z nową i starą ojczyzną, które nie zawsze pomagały uporać się z bagażem historycznych doświadczeń.

Spotkanie w Poznaniu jest jednym z ponad 20 odczytów i dyskusji, które odbywają się w wielu miastach w Polsce oraz w Niemczech. Porozmawiamy o trudnych wspomnieniach, które paradoksalnie potrafią łączyć i o podziałach, które literatura zdołała "przechować i objaśnić". Słowo "dzieciństwo" nabiera szczególnego znaczenia w kontekście ustrojowych, społecznych oraz mentalnych przemian, które zaszły od początku XX wieku. Swoją obecność potwierdzili: Dr. Heinrich von der Haar (redaktor i pomysłodawca antologii), Heidi Ramlow (wydawca) oraz autorzy: Ewa Sonnenberg, Justyna Fijalkowska, Jens Grandt, Bożena Boba-Dyga, Ursula Kramm Konowalow, Marek Czuku, Ewelina Biedrowska, Elżbieta Świtalska, Anna Nawrocka, Kinga W.de Walla.

W przestrzeni  Biblioteki Uniwersyteckiej zostanie udostępniona WierszYstawka artystyczna z wybranych utworów z antologii, w opracowaniu graficznym Joanny Kulhawik.
Spotkanie moderują: Łucja Dudzińska i Joanna Roszak. Muzyka: Rafał Putz.

Organizator: Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji oraz Grupa Literyczna Na Krechę – instytucje wspierające, promujące ze strony polskiej, projekt Literatur-Kollegium Brandenburg e.V.

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
Ul. Ratajczaka 38/40