Dr Agata Karska z UAM uhonorowana Nagrodą Naukową POLITYKI
Wiadomość, opublikowana 19-10-2015
18 października 2015 r. w redakcji POLITYKI po raz piętnasty wręczone zostały Nagrody Naukowe POLITYKI. Od 2001 roku Fundacja Tygodnika POLITYKA przekazała w ramach programu stypendialnego w ręce 257 młodych naukowców 5 mln 862 tys. zł. Wśród tegorocznych laureatów, do których trafiły stypendia po 30.000 zł jest dr Agata Karska  adiunkt w Instytucie Obserwatorium Astronomiczne na Wydziale Fizyki UAM.

Głównym nurtem jej badań są obserwacje fizyko-chemiczne gazu w obszarach formowania młodych gwiazd. Ich wyniki mają fundamentalne znaczenie dla zrozumienia fizyki powstawania gwiazd i mogą dać odpowiedź na kluczowe pytanie, co determinuje masę gwiazdy. Doświadczenie zdobywała m.in. w trakcie studiów doktoranckich w renomowanym Instytucie Maksa Plancka w Garching, pracując przy projektach wykorzystujących dane z Kosmicznego Obserwatorium Herschela. Za najlepszą część swojej pracy uważa opiekę naukową nad studentami, którym zapewnia kontakt ze światowymi ekspertami w ramach stworzonej przez siebie Grupy Astrofizyki Molekularnej.

Laureatów wyłoniły dwie Kapituły:

I etap, tzw. Profesorska w składzie:
prof. dr hab. Ewa Bartnik, prof. dr hab. Grażyna Borkowska, prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow, prof. dr hab. Henryk Domański, prof. dr hab. Adam Frączek, prof. dr hab. Tomasz Giaro, prof. dr hab. Michał Kleiber, prof. dr hab. Janusz Kramarek, prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz, prof. dr hab. Jan Madey, prof. dr hab. Barbara Markiewicz; prof. dr hab. Marcin Pałys, red. Zdzisław Pietrasik, prof. dr hab. n. med. dr h. c. Aleksander Sieroń, dr hab. prof. UW Maria Skoczek, prof. dr hab. Tomasz Szapiro, red. Adam Szostkiewicz, red. Dorota Szwarcman, prof. dr hab. Wiesław Władyka;

II etap, tzw. Obywatelska w składzie:
Henryka Bochniarz, prof. Magdalena Środa, Marek Belka, Juliusz Braun, Robert Firmhofer, Andrzej Klesyk, Marek Kondrat, prof. Tomasz Nałęcz, Sławomir S. Sikora, prof. Cezary Szczylik, Krzysztof Zanussi, Jerzy Baczyński.

UAM reprezentował prof. UAM dr hab. Piotr Dybczyński, zastępca Dyrektora Instytutu Obserwatorium Astronomiczne.

Więcej informacji na stronie: www.polityka.pl/stypendia

UAM pasja dobrze wykształcona

Informację wprowadził/a: Ewa Kolanus