Studenci z Wydziału Teologicznego w finale Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Kanonicznego
Wiadomość, opublikowana 06-04-2017

Dnia 13 marca 2017 r. reprezentacja Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu po raz kolejny wzięła udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Kanonicznego, organizowanego przez Koło Naukowe „Utriusque Iuris” działające na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Nasz Uniwersytet reprezentowali studenci IV roku teologii: Aleksandra Pawlukowska, Jonasz Chudobski i kl. Szymon Jakób, a ich opiekunem naukowym był ks. dr Jan Słowiński.

W tym roku tematyka Konkursu obejmowała:

• księgę IV tytuł IV KPK – Sakrament pokuty;
  • przestępstwa przeciwko świętości sakramentu pokuty;
  • uwolnienie z kar kościelnych w zakresie wewnętrznym sakramentalnym;
  • uwolnienie w zakresie wewnętrznym z przestępstw zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej.

Na konkurs składały się cztery etapy: test wielokrotnego wyboru, odpowiedź na pytania otwarte, dłuższa wypowiedź pisemna na podany temat oraz rozwiązywanie kazusu.
Trzy pierwsze części to indywidualna praca każdego z uczestników, czwarta część to praca w grupach – studenci każdej z Uczelni wspólnie rozwiązują kazus. Reprezentacja naszej Uczelni była jedyną złożoną ze studentów teologii na poziomie instytucjonalnym. Pozostałe drużyny złożone były ze studentów wydziałów prawa kanonicznego. W tym roku w klasyfikacji indywidualnej jeden z naszych nasz reprezentantów, Jonasz Chudobski zajął drugie miejsce. W klasyfikacji drużynowej nasza ekipa zajęła czwarte miejsce.

Ogólnopolski Konkurs Prawa Kanonicznego jest inicjatywą studentów Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Konkurs ma na celu pogłębianie wiedzy z zakresu prawa kanonicznego, rozwijanie u studentów umiejętności rozwiązywania problemów prawnych oraz szerzenie świadomości prawnej z zakresu prawa kanonicznego, jak również integrację środowisk akademickich. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Rektor UKSW w Warszawie, Dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie, Rada Naukowa i Rada Prawna Konferencji Episkopatu Polski oraz Stowarzyszenie Kanonistów Polskich.

Gratulujemy!

Informację wprowadził/a: Agnieszka Chabir