Interdyscyplinarna Ogólnopolska Konferencja "Niepełnosprawność w socjologii - socjologia niepełnosprawności. Stan obecny i perspektywy rozwoju"
Wydarzenie, trwa od 24-05-2017 do 25-05-2017

24-25 maja 2017 roku Instytut Socjologii UAM i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu organizują Interdyscyplinarną Ogólnopolską Konferencję "Niepełnosprawność w socjologii - socjologia niepełnosprawności. Stan obecny i perspektywy rozwoju" Celem konferencji jest refleksja nad rolą socjologii w badaniu zjawiska niepełnosprawności, a także dyskusja nad stanem badań. Organizatorem konferencji jest Instytut Socjologii UAM i Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej UAM.

Obszary tematyczne, które zamierzamy eksplorować w dyskusjach:

I. Niepełnosprawność – kontekst społeczny, polityczny, ekonomiczny:
1. Niepełnosprawność w polityce i ekonomii społecznej
2. Niepełnosprawność w pracy socjalnej
3. Stan i perspektywy rehabilitacji społeczno-zawodowej
4. Wsparcie społeczne wobec osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów
5. Niepełnosprawność w dyskursie publicznym / mediach

II. Niepełnosprawność – kontekst socjologiczny:
1. Niepełnosprawność w teoriach socjologicznych
2. Funkcjonowanie społeczne osób z niepełnosprawnością
3. Niepełnosprawność w rodzinie – kontekst społeczny
4. Jakość życia rodzin z osobą z niepełnosprawnością