Wykład o Marianie Smoluchowskim w setną rocznicę śmierci
Wydarzenie, rozpoczyna się 30-03-2017

Uprzejmie informujemy, że w najbliższy czwartek – 30 marca 2017 o godzinie 12:00 na Wydziale Fizyki UAM na Morasku w AULI MAXIMUM Profesor zw. Bogdan Cichocki z Wydziału Fizyki – Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi wykład: "O Marianie Smoluchowskim w setną rocznicę śmierci" w ramach obchodów 100-lecia śmierci wielkiego polskiego fizyka Mariana Smoluchowskiego (1872-1917).

Wykład i spotkanie z Profesorem organizowane są przez Wydział Fizyki UAM i Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Organizatorami i gospodarzami Seminarium są: Profesor zw. dr. hab. Antoni Wójcik, Dziekan Wydziału Fizyki UAM Profesor zw. dr hab. Adam Patkowski, Kierownik Zakładu Biofizyki Molekularnej UAM. Profesor Adam Patkowski jest pomysłodawcą całego przedsięwzięcia.

Zapowiada się fascynujący wykład. Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Prof. nadzw. UAM Henryk Drozdowski
Przewodniczący OP PTF

Marian Smoluchowski, genialny polski fizyk, zmarł przedwcześnie 5-tego września 1917 roku mając zaledwie 45 lat. Był jednym z najwybitniejszych uczonych przełomu XIX i XX wieku, współtwórcą kinetycznej teorii materii. Wykład poświęcony będzie przedstawieniu jego pasjonującej drogi życiowej i omówieniu jego najważniejszych osiągnięć naukowych. W szczególności zostanie przypomniane jak niezwykle ważną rolę odegrał Marian Smoluchowski w "powołaniu atomów do życia", w rozwikłaniu zagadki niebieskiego koloru nieba czy też w wyjaśnieniu bardzo tajemniczego zjawiska za jaki uważano opalescencję krytyczną. Przypomniana zostanie również jego wielka pasja jaką był alpinizm i jego osiągnięcia na tym polu.

Informację wprowadził/a: Marek Nowak