SABINA BRAZEVIC zwycieżyła w konkursie na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce w kategorii studia doktoranckie
Wiadomość, opublikowana 28-02-2017

Najpopularniejszy Student Zagraniczny wybrany! Gratulujemy sukcesu pani Sabinie Brazevic, naszej byłej studentce i przewodniczącej Rady Samorządu Studentów Wydziału Fizyki UAM a obecnie doktorantce na Wydziale Fizyki.

Wyniki ogłoszone zostały 27 lutego podczas gali w krakowskich Sukiennicach, odbywającej się w ramach konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2017”.

Misją konkursu INTERSTUDENT, organizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w ramach programu „Study in Poland”, jest wyłonienie, nagrodzenie oraz promocja najlepszych studentów zagranicznych studiujących w Polsce. - To fantastyczni młodzi ludzie, którzy naprawdę wiele wnoszą w nasze życie akademickie - podkreśla Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Sabina Brazevic

Sabina Brazevic o sobie:

Pierwsze lata studenckie spędziłam w Wilnie, zapewniając osobom uczestniczącym w programie Erasmus mentoring i integrację ze środowiskiem akademickim. To oni zaszczepili we mnie chęć poznawania nowych miejsc, ludzi i ich kultur oraz przyczynili się do mojego wyjazdu do Polski, na początku jeszcze jako studentki Erasmusa. Spotkanie wspaniałych i pomocnych studentów oraz wyjątkowej kadry akademickiej uczelni, na której teraz studiuję, zaważyło na decyzji powrotu do Polski po ukończeniu programu.

Poświęcenie nauce, dydaktyce i studentom, rozbudzenie naukowej dociekliwości oraz znalezienie sposobów rozwiązywania problemów – te cechy najbardziej mnie zainspirowały w tych osobach, które obecnie są dla mnie autorytetem. Dzięki nim mogłam w bardzo krótkim czasie włączyć się w życie uczelni i zaangażować w działalność samorządu studentów i doktorantów. Weszłam też w świat naukowy poprzez udział w konferencjach krajowych i międzynarodowych. Wszystko to pozwoliło mi dzielić się swoim doświadczeniem, zachęcać innych do przyjazdu do Polski, a także podjęcia studiów doktoranckich.

Chociaż czasami tęsknię za domem, wspominając słowa Inwokacji Adama Mickiewicza „Litwo, ojczyzno moja (…)!, czuję przynależność do Narodu Polskiego również ze względu na moje pochodzenie. Moim zdaniem, jest to najcenniejsze, gdy osoba znajdująca się w obcym dla niej środowisku i uważana za cudzoziemca może poczuć bezpieczeństwo, przytulność i prawdziwe ciepło domowe.W przyszłości chciałabym zostać naukowcem i być przykładem dla studentów, tak jak profesorowie, których poznałam, byli dla mnie. Chciałabym dodawać sił tym, którzy boją się pokonywać swoje różne bariery, a także budować mosty pomiędzy kulturami."

Źródło: http://studyinpoland.pl/interstudent/voting/main.php

Informację wprowadził/a: Julia Ruminiecka