„antyWalentynki na krechę” po raz szósty. Nie tylko w Wielkopolsce
Wydarzenie, rozpoczyna się 10-02-2017

Dyrekcja Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu serdecznie zaprasza na VI edycję Ogólnopolskiej Akcji (anty)Walentynkowej na Krechę, wernisaż WierszYstawki artystycznej i ogłoszenie werdyktu IV edycji OKP „Erotyk na krechę” im. T. Stirmera. 10 lutego 2017 r o godzinie 18.00, ul. Ratajczaka 38/40. Wstęp wolny.

„antyWalentynki na krechę” po raz szósty. Nie tylko w Wielkopolsce

To już 6. edycja akcji antyWalentynkowej, której kolebką jest Poznań, gdyż pomysł rozwinął się wśród poznańskich twórców związanych z Grupą Literyczną Na Krechę, i akcja, z małej lokalnej stała się ogólnopolska. Do tej pory od 2012 roku w pięciu edycjach antyWalentynek poeci rozdali 45000 pocztówek z erotykami w 225 wzorach. W tym roku odbiorców czeka kolejna porcja 94 wzorów, co pozwoli rozdać 18 800 pocztówek, będących kompilacją wierszy, obrazów, zdjęć, grafik, rysunków twórców związanych z grupą oraz zaprzyjaźnionych artystów i poetów.

Jest to forma popularyzacji czytelnictwa poezji – wychodzenia ze sztuką na ulice, do pubów, bibliotek, do zakładów usługowych, sanatorium, a nawet na stoki narciarskie w Wiśle i w Szczyrku, aby zasugerować łączenie odpoczynku z czytaniem poezji i prozy. Przede wszystkim to jest odpowiedź na komercję i na wszędobylski „serduszkowy” kicz walentynkowy. Organizatorzy uważają, że lepiej w tym czasie sięgnąć po tomik poezji – mamy przecież potężne źródła literatury i sztuki, z których nie tylko można, ale i należy czerpać przyjemność. I ta akcja ma o tym przypominać.

Z akcją związane są wydarzenia towarzyszące:

• IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Erotyk na krechę” im. Tadeusza Stirmera,
  • wystawy wierszy (WierszYstwki) w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu i w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2
  • spotkania poetyckie,
  • integracje Literackie ­- Hyde Park w Swarzędzu, w Wiśle – kilkudniowa integracyjna akcja poetycka oraz w Krakowie w Pracowni Piwnicy Pod Baranami.

Do akcji włączyło się wielu poetów, fotografików, malarzy, a przede wszystkim graficy: Maria Kuczara, Jadwiga Włudarczyk, Rafał Babczyński, Ewa Kreft, Katarzyna Borczyńska i będzie można trafić na  pocztówki, w ich opracowaniu, w co najmniej 35 miastach i miasteczkach –  jak np.: Poznań, Gniezno, Leszno, Nowy Tomyśl, Kostrzyń, Elbląg, Kraków, Wrocław, Warszawa, Gdańsk, Augustów, Katowice, Pszczyna, Drezdenko, Szczecin, Barlinek, Bielsko Biała, Tarnów, Kłodzko, Ciechocinek, Wisła i w innych.

Kurator akcji: Łucja Dudzińska

6. edycję akcji antyWalentynkowej wspiera Urząd Miasta Poznania

Organizator: Fundacja Otwartych Na Twórczość & Grupa Literyczna Na Krechę

Zapraszamy:

10.02.2017, godz. 18:00

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40

Wernisaż WierszYstawki i ogłoszenie werdyktu IV edycji OKP „Erotyk na krechę” im. T. Stirmera

Spotkanie z jurorami: Łucja Dudzińska, Ewa Witke, Justyna Sieniuć

Spotkanie z poetami Serii Wydawniczej GLNK: Dominika Lewicka-Klucznik, Mikołaj Bogajewicz

Muzyka: Rafał Putz, gościnnie: Justyna Sieniuć,

Organizacja: Blanka Mrowicka

13.02.2017, godz. 17:00

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Poznaniu, ul. Za Cytadelą 121

Wernisaż WierszYstawki i spotkanie z 12- letnią piszącą opowiadania Alicją Jóźwiak

14.02.2017, godz. 18:00

Kawiarnia Muffin & Cafe w Swarzędzu, Os. Raczyńskigo 18

Integracje Literackie – Hyde Park  Zapowiedź tomików z Serii Wydawniczej GLNK:

Joanna Pełka Śmiełowska, Jacek Ślewczuk. Prowadzenie: Paweł Długosz.

17.02.2017 godz. 17:00

Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu, ul. Ogrodowa 22

Poezja – po co ci to?  Prowadzi: Ewa Witke

18 i 19. 02.2017, godz.19:00

Akurat Pub & Music w Wiśle, ul.1 Maja 43

Integracje Literackie – Hyde Park;  poezja: Ewa Olejarz, Ewa Witke, Łucja Dudzińska;

proza: Sabina Waszut. Spotkanie z poetami z Wisły i okolic.

Coś o poezji – 18 i 19.lutego o godz. 12:00 w pubach na stokach narciarskich w Wiśle i Szczyrku –

rozdajemy pocztówki z erotykami.

02.03.2017, godz.19:00 –  Pracownia, Piwnica pod Baranami w Krakowie, Rynek Główny 27

Integracje Literackie – Hyde Park; Katarzyna Mol, Katarzyna Ociepska. Prowadzenie: Mariusz Kusion

Muzyka: Krzysztof Drozdowski

Wstęp wolny – mikrofon dla każdego