Uniwersyteckie wykłady na Zamku - Czy można bezbłędnie zaplanować karierę zawodową?
Wydarzenie, rozpoczyna się 14-02-2017

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury „Zamek” zapraszają na piąte wystąpienie w ramach cyklu „Uniwersyteckich Wykładów na Zamku” poświęconego w tym roku problemowi błędu. Spotkanie odbędzie się 14 lutego o godzinie 18.00 w Holu Balkonowym Centrum Kultury „Zamek”. Wykład wygłosi prof. dr hab. Magdalena Piorunek z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM, a jego tytuł brzmi: "Czy można bezbłędnie zaplanować karierę zawodową?"

Karierę zawodową jednostki stanowi całokształt jej doświadczeń związanych z rynkiem edukacji i pracy. O jej przebiegu decydują zarówno czynniki podmiotowe (zainteresowania, wartości, aspiracje, kompetencje, itd.), jak i cechy kontekstu społecznego oraz przebieg doświadczenia życiowego człowieka.

Rzeczywistość społeczno-kulturowa wyznacza ramy planowania i realizowania karier zawodowych ludzi. Charakterystyka współczesnego rynku pracy związana z ogromną dynamiką i wielokierunkowością zmian, przyczynia się do konieczności wkalkulowania zarówno wielokrotnych wyborów edukacyjno-zawodowych w ciągu życia,  jak i ryzyka podejmowania błędnych decyzji. Nieustanny rozwój procesów technologicznych i automatyzacji gospodarki zmienia charakter pracy. W „płynnej” rzeczywistości życie ludzkie definiowane jest także poprzez współistnienie wielu zjawisk: lawinowy przyrost informacji i niemal stały dostęp do nich, aksjologiczny relatywizm i kulturowy pluralizm, poszerzający się zakres wolności jednostkowej, charakterystyczny dla kultury indywidualizmu, funkcjonowanie w hiperrzeczywistości medialnej i wirtualnej, wszechogarniający konsumpcjonizm kreujący potrzeby jednostek i jednoczesny popyt na różnego rodzaju dobra, globalizację świata kultury, polityki i gospodarki.

Planowanie kariery, zwłaszcza długodystansowe, wobec stale komplikującej się rzeczywistości kulturowej i gospodarczej staje się niezwykle trudne, a nawet najbardziej precyzyjne plany nie chronią nas przed zmianami, błędami, koniecznością stałego oraz elastycznego traktowania swojej obecności na rynku pracy. Wsparciem procesu planowania i realizowania kariery może być poradnictwo zawodowe, którego zadaniem jest pomoc jednostce w dokonaniu autodiagnozy, rozpoznaniu sytuacji na rynku pracy i namysł nad procesem dokonywania edukacyjno-zawodowych wyborów.

Prof. dr hab. Magdalena Piorunek, jest prodziekanem ds. planowania i sprawozdawczości naukowej oraz współpracy z otoczeniem oraz kierownikiem Zakładu Poradnictwa Społecznego na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM. Główny nurt jej zainteresowań badawczych stanowi funkcjonowanie człowieka w kontekście pracy, kształtowanie i przebieg biografii/karier zawodowych na poszczególnych etapach życia człowieka, teoria i praktyka pomocy psychopedagogicznej i poradnictwa, kompetencje pomocowe w systemie oświaty.

Jest autorką ponad stu publikacji, w tym kliku książek, m.in. "Dziecko w relacjach ze światem zawodowym" (1996), "Projektowanie przyszłości edukacyjno-zawodowej w okresie adolescencji" (2004), "Bieg życia zawodowego człowieka. Kontekst transformacji kulturowych" (2009).

W jej dorobku znajdują się także redakcje takich prac zbiorowych jak "Młodzież w świecie współczesnym. Z badań orientacji biograficznych młodych okresu transformacji" (2004), "Człowiek w kontekście pracy. Teoria-Empiria-Praktyka" (2009), "Pomoc – wsparcie społeczne - poradnictwo. Od teorii do praktyki" (2010), "Poradnictwo. Kolejne przybliżenia" (2011); "Dymensje poradnictwa i wsparcia społecznego w perspektywie interdyscyplinarnej" (2015), "Badania biograficzne i narracyjne w perspektywie interdyscyplinarnej. Aplikacje – Egzemplifikacje – Dylematy metodologiczne" (2016).

Profesor Magdalena Piorunek prowadziła prace w ramach wielu projektów badawczych, także we współpracy zespołów z Niemiec, Czech, Rosji i Polski. Brała też udział w licznych konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych. Wypromowała 5 doktorów i około 300 magistrów.

Informację wprowadził/a: Marta Grunwald