Noc Biologów - relacja z wydarzenia
Wiadomość, opublikowana 17-01-2017

Dnia 13 stycznia 2017 roku na Wydziale Biologii UAM oraz w Ogrodzie Botanicznym życie tętniło pod znakiem „Nocy Biologów”. Ta trwająca od sześciu lat impreza edukacyjna jest skierowana do wszystkich, których fascynuje „Mikro i Makroświat Biologa”.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Nocy Biologów na UAM.

Pod hasłem "Mikro i Makroświat Biologa” uczestnicy tegorocznego spotkania na Wydziale Biologii mogli poznawać tajniki życia roślin i zwierząt. Studiowali „Tajemniczy świat Pajęczaków’, wyrafinowane metody kontroli umysłu przez organizmy pasożytnicze podczas warsztatów „Mikromanipulatorzy”, zgłębiali kryminalne zagadki Wydziału Biologii poznając pracę entomologa sądowego w praktyce, a także bogactwo organizmów zasiedlających dziuple. Rozpoznawali również nowotwory pod lupą, poznawali historie zapisane w kościach, uczyli się jak z fragmentu rośliny lub jednej komórki otrzymać tysiące roślin oraz przekonali się, że „Krew nie taka straszna” i „Nie wszystko złoto, co się świeci”. Dużo uwagi poświęcono w tegorocznej edycji prywatnemu życiu roślin i ich inteligencji oraz zjawiskom związanym z takimi dziedzinami współczesnej biologii jak neurobiologia, biologia ewolucyjna oraz medycyna regeneracyjna.

Tegoroczna impreza po raz pierwszy adresowana była nie tylko do dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, średnich, studentów, ale również do uczestników Uniwersytetu III wieku.


 

Powodzeniem cieszyła się wystawa zorganizowana przez Bibliotekę Wydziału Biologii pt. „Skarby biblioteki - piękne oprawy dawnych książek przyrodniczych”, podczas której uczestnicy mogli osobiście obcować z książkami przyrodniczymi  z XIX i XX w., podziwiając ich oprawy np. w stylu secesyjnym i romantycznym oraz mogli poznać różne sposoby zdobienia grzbietów książek.

Do współpracy Wydział Biologii zaprosił gości z Katedry Towaroznawstwa Żywności Uniwersytetu Ekonomicznego, Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, Katedry Chemii Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego, Poznańskiego Ogrodu Zoologicznego, Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”. Goście zaprezentowali niezmiernie interesujące wykłady i prezentacje.

Jak co roku uświetnili imprezę swoją obecnością pracownicy i studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu prezentując warsztaty i pokazy. Na warsztatach, „ Co łączy biologa i artystę?” każdy mógł, po zapoznaniu się ze specyfiką działań biologa i artysty, w akcie twórczym poszukać nowatorskich rozwiązań pozbawionych stereotypowego myślenia.

Patronatem honorowym „Noc Biologii” objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Wielkopolski Kurator Oświaty.

Patronami medialnymi byli: TVP3 Poznań i Radio „Merkury”.


Opracowanie: dr hab. Joanna Ziomek, fotografie: dr Józef Musiał

Informację wprowadził/a: Julia Ruminiecka

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.