Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu
Wydarzenie, rozpoczyna się 18-01-2017

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się 18 stycznia o godzinie 18.00 w Czytelni Komiksów i Gazet NOVA. W Akademii wystąpi dr Michał Traczyk, który przyjrzy się scenariuszom komiksów z serii „Jan Hardy”. Tytuł wykładu: Bóg, honor... Hardy. Ideologia jako budulec scenariuszy komiksów Jakuba Kijuca.

"Jan Hardy - żołnierz wyklęty" to seria, którą od innych polskich propozycji superbohaterskich odróżniają przede wszystkim motywacja bohaterów oraz realia, w których przyszło im działać. Nie bez znaczenia pozostaje kontekst ideologiczny, w jakim historie o Hardym i jego towarzyszach broni zostały zanurzone i który przenika do opowieści, mając w zamyśle autorskim inspirować postawy patriotyczne. Ale czy intencje autora, w czytelny i jednoznaczny sposób uwidaczniające się w jego komiksach, rzeczywiście determinują sposób lektury?

Od nowego roku akademickiego PDAK zyskała nowego partnera – Wydawnictwo Tadam - dzięki któremu słuchacze kolejnych wykładów, prócz wrażeń z ciekawych prelekcji wynoszą ze spotkania także prezent związany z tematyką bądź specyfiką Akademii. Wśród słuchaczy styczniowego spotkania zostaną rozlosowane: Jean-Pierre Dionnet i Enki Bilal, "Eksterminator 17" (opis za Gildią Komiksu: „Eksterminator 17 ukazał się pierwotnie w 1979 roku w magazynie "Metal Hurlant", który zrewolucjonizował postrzeganie komiksu. Jean Pierre Dionnet klasyczną space operę uzupełnił o elementy metafizyki wraz z odrobiną ironii. Polemizował ze słynnymi prawami robotyki Asimova oraz zadawał pytania o człowieczeństwo, powtórzone później przez replikanta Roya Batty'ego w filmie Blade Runner.”) oraz dwa numery „Zeszytów Komiksowych”.

Michał Traczyk – doktor nauk humanistycznych, zastępca redaktora naczelnego "Zeszytów Komiksowych", autor książek "Poezja w piosence. Od Tuwima do Świetlickiego" (Poznań 2009) oraz "Komiks na świecie i w Polsce" (Bielsko-Biała 2016) i współredaktor pięciu innych, w tym pozycji "Komiks i jego konteksty" (Poznań 2014) oraz "Komiks. Wokół warstwy wizualnej" (Poznań 2016); współzałożyciel i członek Zarządu Fundacji Instytut Kultury Popularnej.

Spotkanie odbędzie się 18 stycznia 2017 o godzinie 18.00 w Czytelni NOVA w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40.

----------------------------------------
PDAK to spotkania dla osób zainteresowanych komiksem i tych, którzy chcą go poznać z innej, ciekawszej strony.
PDAK to spotkania w formie wykładu lub prezentacji, podczas których ścierają się odmienne poglądy, widziane z różnych perspektyw naukowych.
PDAK to spotkania, na których równie ważne jak wykład są dyskusja i Twoje zdanie.
PDAK pozwoli zrozumieć, że komiks to coś więcej niż proste historyjki obrazkowe i odkryć fascynujący świat gry między słowem a obrazem.
Spotkania odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40, w sali 82 o godzinie 18.00.
Organizatorami Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej.
Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Kontakt:
dr Rafał Wójcik, Oddział Zbiorów Specjalnych, Biblioteka Uniwersytecka
tel.: 61 8293829, email: rafal@amu.edu.pl

www: lib.amu.edu.pl
oraz
dr Michał Traczyk, Fundacja Instytut Kultury Popularnej, ul. Geodetów 30,60-447 Poznań; tel. 603079750,
email: kontakt@fundacja-ikp.pl
www: http://fundacja-ikp.pl/

Informację wprowadził/a: Anna Dodot