Polityki publiczne w Polsce - między centralizmem a lokalizmem. Konferencja naukowa na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
Wydarzenie, trwa od 06-04-2017 do 07-04-2017

Zakład Badań Władzy Lokalnej i Samorządu Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu  zaprasza do udziału w konferencji naukowej pt. Polityki publiczne w Polsce – między centralizmem a lokalizmem, która odbędzie się w Poznaniu w dniach 6-7 kwietnia 2017 r.

W tradycyjnym rozumieniu polityki publiczne postrzegane są jako domena rządu, który podejmuje działania mające realny wpływ na życie obywateli. Konsekwencją ich wdrażania jest regulowana odgórnie alokacja środków i odpowiedzialności. W takim ujęciu polityki publiczne mają zatem charakter scentralizowany i często tylko symbolicznie uwzględniają dążenia określonych grup społecznych. Polityki publiczne w coraz większym stopniu stają się jednak forum współpracy różnych środowisk, które wywodzą się z kręgów pozarządowych. Jest to przede wszystkim rezultat procesów decentralizacyjnych prowadzących do samoorganizacji społeczności lokalnych, rozwoju samorządności i większej spójności społeczno-gospodarczej. Tego typu tendencje w naturalny sposób służą rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego i tworzeniu kapitału społecznego, a więc przyczyniają się do zwiększenia partycypacji w rozwiązywaniu problemów na poziomie lokalnym. Warto się zatem zastanowić nad tym w jakim kierunku powinien zmierzać rozwój polityk publicznych w Polsce. Na ile ich efektywność jest konsekwencją wypracowania różnych płaszczyzn kooperacji będących fundamentem świadomej i dojrzałej deliberacji?

Tematyka konferencji dotyczyć będzie następujących zagadnień:

• polityka publiczna jako obszar działania administracji rządowej;
  • realizacja polityki publicznej – podmioty i instrumenty;
  • efektywność polityki publicznej – kontekst finansowy i polityczny;
  • standardy dotyczące współpracy w trakcie tworzenia polityk publicznych;
  • wdrażanie polityk publicznych;
  • formy partycypacji publicznej;
  • współpraca międzysektorowa i budowanie partnerstwa na poziomie regionalnym i lokalnym;
  • relacje między samorządem i organizacjami pozarządowymi w procesie tworzenia
    polityk publicznych;
  • rola samorządu specjalnego w realizacji polityk publicznych;
  • formy partycypacji obywatelskiej w realizacji polityk publicznych.

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
Zakład Badań Władzy Lokalnej i Samorządu
ul. Umultowska 89a, 61-614 Poznań
NIP 777 00 06 350, REGON 000001293
tel. +48 61 829 65 11, fax. +48 61 829 66 26
wnpid@amu.edu.pl
www.wnpid.amu.edu.pl

Miejsce konferencji:
Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu
ul. Umultowska 89a
61-614 Poznań

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o przesyłanie zgłoszeń na załączonym formularzu do 28 lutego 2017 r. na adres: martyna.domanska@amu.edu.pl. Warunkiem uczestnictwa w konferencji jest dokonanie opłaty konferencyjnej w terminie do 12 marca 2017 r. Opłaty należy dokonać na konto Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – nr konta: BZ WBK 77 1090 1362 0000 0000 3601 7903, w tytule przelewu podając: swoje imię i nazwisko oraz numer subkonta „K00000510”.

Opłata konferencyjna wynosi 350 zł i obejmuje:

• udział w dwudniowej konferencji;
  • materiały konferencyjne;
  • opublikowanie referatu (po uzyskaniu pozytywnej recenzji) w czasopismach naukowych wydawanych przez Wydział bądź w pracy zbiorowej pod redakcją;
  • wyżywienie.

UWAGA: Istnieje możliwość skorzystania z jednego noclegu (6-7 kwietnia 2017 r.). Wówczas opłata konferencyjna wynosi 400 zł. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, o przyznaniu miejsca noclegowego decyduje kolejność zgłoszeń oraz terminowe dokonanie opłaty konferencyjnej.

Komitet Naukowy:
Prof. UAM dr hab. Robert Kmieciak – przewodniczący