Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla dr hab. Marii Marcinkowskiej-Rosół
Wiadomość, opublikowana 12-12-2016

Z ogromna radością informujemy, iż Pani Dr hab. Maria Marcinkowska-Rosół z Instytutu Filologii Klasycznej UAM została laureatką  prestiżowej Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za swoją książkę habilitacyjną „Die Prinzipienlehre der Milesier. Kommentar zu den Textzeugnissen bei Aristoteles und seinen Kommentatoren” ("Nauki o zasadach filozofów z Miletu. Komentarz do świadectw Arystotelesa i jego komentatorów", de Gruyter, Berlin – Boston 2014, ss. 735), powstałą w ramach międzynarodowego projektu „Edition, Übersetzung und Kommentierung der Fragmente der milesischen Philosophen im Rahmen der Neu-Edition der Fragmente der Vorsokratiker im Walter de Gruyter-Verlag ("Wydanie, tłumaczenie i skomentowanie fragmentów filozofów z Miletu w ramach nowej edycji fragmentów presokratyków wydawnictwa Walter de Gruyter, Berlin"). Książka jest analizą obecności teorii początkowych zasad w filozofii jońskiej u Arystotelesa i jego komentatorów.
Serdecznie gratulujemy!

Pani Doktor zajmuje się filozofią i literaturą antyczną. Przedmiotem jej badań są zwłaszcza: myśl presokratejska i jej recepcja, a także filozofia Platona i Arystotelesa, antyczne i średniowieczne komentarze do traktatów Arystotelesa, antyczne koncepcje psychologiczne. Interesuje się także starożytną etyką oraz medycyną (zwł. Corpus Hippocraticum). Jest stypendystką Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (Program Kolumb), Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Stypendium dla Młodych Naukowców), Deutscher Akademischer Austauschdienst, Fundacji Lanckorońskich oraz Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach.

Informację wprowadził/a: Barbara Spychała