Podsumowanie Konferencji Jubileuszowej - 25 lat gospodarki przestrzennej w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej
Wiadomość, opublikowana 19-12-2016

W 1990 roku, a dokładniej pierwszego października tego roku 38 osób rozpoczęło edukację na nowo powstałym kierunku o nazwie gospodarka przestrzenna uruchomionym w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM (IGSE i GP)*. Od tego dnia minęło już 25 lat, w których to ponad 2,5 tys. osób uzyskało tytuł licencjata, inżyniera lub magistra gospodarki przestrzennej. Rocznica ta stała się doskonałym przyczynkiem do zorganizowania w dniach 25-26 listopada 2016 roku w IGSEiGP konferencji pt. „Gospodarka Przestrzenna kluczowe problemy i koncepcje badawcze, wyzwania praktyki, profil i innowacyjność edukacji”.

           Wydarzenie to zgromadziło wiele ważnych postaci, które objęły patronat nad tym spotkaniem. Wśród nich należy wymienić m.in. prof. dr. hab. Ryszarda Domańskiego – nestora polskiej ekonomii i geografii ekonomicznej, prof. dr. hab. Tadeusza Markowskiego – przewodniczącego KPZK PAN, prof. dr. hab. Marka Degórskiego – Przewodniczącego Komisji Nauk Geograficznych PAN, prof. dr. hab. Tadeusza Kudłacza – Przewodniczącego Unii uczelni na rzecz rozwoju kierunku studiów gospodarki przestrzenna, prof. dr. hab. inż. arch. Piotra Lorensa – Prezesa Towarzystwa Urbanistów Polskich. Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonali Prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. UAM dr. hab Tadeusz Wallas oraz dyrektor IGSEiGP prof. UAM dr hab. Paweł Churski.

            W pierwszym dniu odbyła się sesja jubileuszowa, składająca się z czterech wystąpień. Pierwsze dwa wygłosili, „ojcowie założyciele” kierunku gospodarka przestrzenna - prof. dr hab. Jerzy J. Parysek (UAM) oraz prof. dr hab. inż. arch. Tadeusz Zipser (Politechnika Wrocławska), omawiając drogi kształcenia na UAM w Poznaniu oraz Politechnice Wrocławskiej. Kolejne dwa wystąpienia, zostały przedstawione przez pracowników IGSEiGP. Prof. dr hab. Tadeusz Stryjakiewicz i dr Paweł Motek przedstawili główne kierunki badawcze gospodarki przestrzennej  realizowane w IGSEiGP oraz usystematyzowali przemiany i osiągnięcia jakie zaszły w 25-letnim okresie kształcenia na tym kierunku.

            Następnie odbyły się dwa panele dyskusyjne będące okazją do podsumowań, krytyki oraz wskazania dalszych kierunków rozwoju gospodarki przestrzennej. Pierwszy z nich obejmował dyskusję na temat kierunków badawczych gospodarki przestrzennej w odniesieniu do potrzeb praktyki. Uczestnicy panelu dyskutowali o współczesnych wyzwaniach w sferze teorii, metodologii i faktografii gospodarki przestrzennej jako dyscypliny naukowej, próbując zidentyfikować deficytowe obszary badań uwidaczniające się zwłaszcza z perspektywy potrzeb zgłaszanych przez praktyków. Ważnym nurtem dyskusji było również poszukiwanie możliwości zorientowania przedmiotowej problematyki badawczej zgodniej z zyskującym coraz większą popularność w gospodarce przestrzennej podejściem zintegrowanym. Drugi panel dotyczył rozważań wskazujących na relacje między dydaktyką gospodarki przestrzennej a potrzebami praktyki. Zaproszeni do panelu goście przedstawili swoje przemyślenia odnoszące się do przyczyn deficytów kształcenia na kierunku gospodarka przestrzenna w relacji do praktyki planistycznej oraz przyszłych wyzwań edukacji w zakresie gospodarki przestrzennej wynikających z dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Jednym z ważniejszych elementów tego panelu było przedstawienie przez uczestników innowacji dydaktycznych i dobrych praktyk, które powinny być upowszechnione w celu poprawy jakości kształcenia i lepszego dostosowywania wiedzy absolwenta na potrzeby praktyki i oczekiwania pracodawców.

            Drugi dzień konferencji rozpoczęła sesja posterowa. Zaprezentowano łącznie 15 posterów omawiających wybrane zagadnienia współczesnych problemów badawczych i wyzwań praktyki gospodarki przestrzennej oraz innowacji dydaktycznych w gospodarce przestrzennej. Po prezentacji posterów, uczestnicy konferencji udali na cztery sesje referatowe dotyczące wyzwań gospodarki przestrzennej w sferze: metodologii, badań empirycznych oraz dydaktyki tego kierunku z uwzględnieniem nowych specjalności i kierunków studiów (łącznie 25 referatów).

            W Konferencji Jubileuszowej uczestniczyło ponad 100 osób z 26 ośrodków dydaktycznych prowadzących studia na kierunku gospodarka przestrzenna. W konferencji uczestniczyły również dwie pierwsze absolwentki gospodarki przestrzennej - prof. UAM dr hab. inż. Sylwia Staszewska – pierwsza absolwentka tego kierunku na Politechnice Wrocławskiej oraz dr Dorota Matuszewska – pierwsza absolwentka tego kierunku w UAM.

            Zwieńczeniem wydarzenia był Bal Jubileuszowy Absolwentów, który stał się okazją do spotkania po latach nauczycieli i uczniów. Nieformalna atmosfera, konkursy i dodatkowe atrakcje o które zadbały dr Urszula Kaczmarek i mgr Natalia Chromińska sprzyjały pełnej integracji, ciekawym rozmowom i dobrej zabawie.

* Równolegle na Politechnice Wrocławskiej uruchomiono kierunek o tej samej nazwie i podobnych założeniach.

Informację wprowadził/a: Jacek Zwoliński