Projekt Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej realizowany na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.
Wiadomość, opublikowana 07-12-2016

Na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu realizowany jest projekt „Poland and Hungary in the era of political transformation – directions for developing political system and civil society”. Projekt jest finansowany z Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej, będącego efektem umowy o współpracy pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych Węgier (www.mfa.gov.hu/kulkepviselet/PL/hu) oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP (www.msz.gov.pl). Celem programu jest wspieranie współpracy pomiędzy społeczeństwem węgierskim a społeczeństwem polskim, ze szczególnym uwzględnieniem przyjaznej współpracy między młodymi ludźmi obu krajów.

Program zapewnia wsparcie finansowe dla:

• projektów promujących priorytety polityki zagranicznej obu krajów w aspekcie współpracy bilateralnej i budowy relacji między społeczeństwami obywatelskimi, a szczególnie młodymi ludźmi;
  • projektów dotyczących współpracy między młodzieżą z Węgier i Polski nakierowanych na wzmocnienie relacji węgiersko-polskich;
  • projektów dotyczących wspólnych studiów i sesji naukowych, spotkań w sprawie relacji węgiersko-polskich, dyplomacji współpracy z młodymi uczestnikami.

Koordynatorami ze strony wydziału są: dr Beata Pająk-Patkowska oraz dr Marcin Rachwał. Partnerem ze strony węgierskiej jest Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Pecsu. Koordynatorem projektu ze strony Węgier jest dr Andrea Schmidt. Celem projektu jest analiza przemian politycznych i społecznych, jakie zaszły w obu krajach po 1989 r., w tym także zmian wprowadzanych na Węgrzech po objęciu władzy przez partię V. Orbana oraz w Polsce po objęciu władzy przez partię Jarosława Kaczyńskiego. Efektem projektu będzie publikacja w języku angielskim, przygotowana przez ekspertów z Węgier i Polski.

Informację wprowadził/a: Marcin Piechocki