Nagroda IDOL dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wiadomość, opublikowana 05-12-2016

1 grudnia 2016 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został uhonorowany statuetką IDOL środowiska osób niewidomych w kategorii "Edukacja".

Statuetki wręczono podczas konferencji "Reha for the Blind" w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w obecności Prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i przedstawicielki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nagrodzone zostały osoby, firmy i urzędy, które zasłużyły się w dziedzinie nowoczesnej rehabilitacji niewidomych i słabowidzących.

Plebiscyt Idol oraz konferencja "Reha for the blind" są inicjatywami ogólnopolskiej organizacji pozarządowej Fundacji Szansa dla Niewidomych. Nasz Uniwersytet został szczególnie doceniony za działalność Pracowni Biblioteki Książki Mówionej, która prowadzi wsparcie dla osób niewidomych. Mogą one na miejscu korzystać z komputera z oprogramowaniem mówiącym i powiększającym obraz. Biblioteka wyposażona jest również w notatnik brajlowski, który daje możliwość sporządzania notatek osobom posługującym się pismem Braille’a, jak również prezentuje niewidomemu zawartość ekranu komputera w dostępnym dotykowo piśmie punktowym (tzw. linijka brajlowska). W Pracowni Biblioteki Książki Mówionej opracowuje się książki, na które zapotrzebowanie zgłaszają studenci z niepełnosprawnością wzroku.

Nagrodę w imieniu uczelni odebrała pani mgr Anna Rutz z Biura Pełnomocnika Rektora ds. Studentów Niepełnosprawnych UAM.

Informację wprowadził/a: Marta Grunwald