Nadzwyczajny zjazd etnologów i antropologów polskich, 23.11.2016
Wiadomość, opublikowana 25-11-2016

23 listopada 2016 roku w Teatrze Polskim w Poznaniu odbył się Nadzwyczajny Zjazd Etnologów i Antropologów Polskich, którego intencją było stworzenie forum debaty nad miejscem antropologii w przestrzeni publicznej oraz jej rolą i powinnością w obliczu dyskryminacji i mowy nienawiści.

Inicjatorem spotkania był Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, a pomysł ten poparły i wsparły organizacyjnie 23 instytucje, wśród nich jednostki uniwersyteckie, muzea i stowarzyszenia. Idea spotkania etnologów i antropologów kulturowych i społecznych spotkała się z wyrazami poparcia naukowców nie tylko z Polski, ale i z całego świata (m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Bułgaria, Filipy, Argentyna, Włochy).

W wydarzeniu wzięło udział ponad 250 osób, które przyjechały do Poznania z całej Polski. W pierwszej części głos zabrali przedstawiciele instytucji i organizacji współorganizujących Zjazd. Pod koniec tej części odczytano „Manifest Etnologów i Antropologów Polskich przeciw Dyskryminacji”, który został przejęty przez aklamację. Jego treść jest dostępna w trzech wersjach językowych angielskiej, rosyjskiej oraz ukraińskiej. Manifest został podpisany przez wszystkie uczestniczki i uczestników wydarzenia.

Druga część miała charakter „hyde parku”, podczas której wszyscy mogli zabrać głos. Wspólnie starano się odpowiedzieć na cztery – postawione przez organizatorów pytania: (1) Jaka jest rola antropologii i antropologów w przestrzeni publicznej? (2) Czy antropologia może być apolityczna? (3) Czy antropologia powinna być społecznie zaangażowana? raz (4) Jak możemy budować i wspierać otwarte społeczeństwo obywatelskie?

Integralna częścią Zjazdu było spotkanie w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Wszyscy jesteśmy migrantami”, której organizatorem jest Centrum Kultury ZAMEK, a partnerami jest Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM oraz Centrum Badań Migracyjnych UAM.

Nagranie pierwszej części Zjazdu

Wydarzenie w serwisie Facebook

Artykuł w Gazecie Wyborczej (publ. 24.11.2016)

Informację wprowadził/a: Maciej Bether

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.