ZOD w Pile z nagrodami Konkursu Staszica za „wodne” projekty edukacyjne
Wiadomość, opublikowana 22-11-2016

Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Pile Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile otrzymały wyróżnienie w XII konkursie o Nagrodę Gospodarczą im. Stanisława Staszica  w kategorii Odpowiedzialność Społeczna i Ochrona Środowiska za realizację wyjątkowego w skali kraju projektu „Nasze Wody” - obiekt wodny w realiach społecznych miejscowości”.

Projekt, w którego pierwszej edycji  wzięło udział ponad 450ciu młodych ludzi ze szkół wszystkich poziomów nauczania w północnej Wielkopolsce, polegał na pogłębieniu wiedzy przyrodniczej i odpowiedzialności społecznej - ucznia i społeczności lokalnej. Uczniowie biorąc udział ‘pod okiem’ pracowników i doktorantów pilskiego Ośrodka UAM - w zajęciach terenowych w rezerwacie „Kuźnik” i laboratoryjnych w Ośrodku UAM w Pile, a także  prowadząc obserwacje ekosystemów wodnych w okolicach swojej szkoły, poszerzali wiedzę praktyczną z zakresu geografii, biologii, chemii, fizyki oraz przyrody. Włączali społeczność szkolną i lokalną w problematykę ochrony regionalnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Projekt zrealizowany według pomysłu dr. Pawła M. Owsiannego (UAM) oraz mgr Katarzyny Kwaśnik i dr Danuty Kitowskiej (CDN), został właśnie zakwalifikowany do programu „Wspieranie tworzenia szkół ćwiczeń”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego w ramach II Osi Priorytetowej: Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działania 2.10 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. Będzie on zatem jednym z modelowych projektów w ramach systemu doskonalenia nauczycieli w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych uczniów, niezbędnych do poruszania się na rynku pracy.

Dodać należy, że w tej samej kategorii - Odpowiedzialność Społeczna i Ochrona Środowiska – nagrodę główną otrzymało stowarzyszenie nurków niepełnosprawnych i dla nurków niepełnosprawnych Deep Diver HSA w Pile, którego vice-prezesem zarządu jest także dr Owsianny. Wszyscy nurkowie uważają, że „Woda daje wolność”. Szczególnie widoczne jest to jednak w przypadku osób, które mają ogromne trudności fizyczne w realizowaniu prostych czynności na lądzie, poruszając się na przykład na wózkach inwalidzkich. Swoboda i niezależność jaką uzyskują w wodzie, nie da się z niczym porównać. Dzięki działalności takich osób, jak między innymi Krzysztof Trawiński i Paweł M. Owsianny, osoby niepełnosprawne otrzymują wsparcie w odkrywaniu nieznanych im dotąd możliwości ruchowych oraz odkryciu wiary we własne siły. Nurkowanie pozwala im znaleźć nową drogę walki z ograniczeniami, które ich spotkały. Mottem działalności stowarzyszenia jest zdanie „Ciebie i mnie stworzono do wielkich rzeczy. Nie stworzono nas byśmy przeszli przez życie bez celu”. Stowarzyszenie realizuje się nie tylko we wspólnym odkrywaniu nurkowania, czy kajakowania, ale po prostu - w pomocy osobom niepełnosprawnym w codziennym życiu.

Udział naukowców i studentów z pilskiego Ośrodka UAM w badaniach podwodnych prowadzonych we współpracy z Deep Diver oraz działania na rzecz ochrony przyrody i edukacji ekologicznej związanych z zachowaniem wodnych siedlisk przyrodniczych –  zaproponowanym przez nich programie „Nurkowie chronią jeziora” - był nagradzany w ostatnich latach na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Zespół ZOD w Pile prowadzi także badania podwodne nie tylko w północnej Wielkopolsce i na Pomorzu, ale także w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Informację wprowadził/a: Dawid Plebanik