Uniwersyteckie Wykłady na Zamku "Historia i błądzenie"
Wydarzenie, rozpoczyna się 13-12-2016 , godz. 18:00

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury „Zamek” zapraszają na trzecie spotkanie w ramach „Uniwersyteckich Wykładów na Zamku” poświęcone w tym roku kwestii błędu. Spotkanie odbędzie się 13 grudnia o godzinie 18.00 w Holu Balkonowym Centrum Kultury „Zamek”. Wykład wygłosi prof. dr hab. Tomasz Schramm z Wydziału Historycznego UAM, który spojrzy na błąd z punktu widzenia historyka. Tytuł wykładu to : Historia i błądzenie

Kto błądzi? Odpowiedź wskazuje na ludzi. Towarzyszą temu także dwa zbliżone, ale nie tożsame pojęcia. Jedno to dzieje – przeszłość, będąca przedmiotem badania i poznawania. Drugie to historia jako nauka - sama działalność badawcza i jej rezultaty. Tak więc ludzi, narażonych na błądzenie, widzieć trzeba przynajmniej w dwojakiej perspektywie.

Można mówić o ludziach zajmujących się historią. Błędy mogą zagrażać historykom, mimo iż wyposażeni są w swoje profesjonalne umiejętności. Historii poświęcają swoją uwagę także inni, np. publicyści, czy miłośnicy dziejów. Błędy oczywiście czyhają i na nich.

Kolejny aspekt  ukazuje ludzi, którzy działali w dziejach, i których działalność jest przedmiotem badań. Da się więc rozważać także błędy popełniane przez określone postacie historyczne.

Możliwe jest wreszcie zupełnie inne podejście. Czy dopuszczalne jest twierdzenie, że błądzić może sama historia? To sformułowanie niesie w sobie wielkie ryzyko, ale i jemu warto poświęcić część naszych rozważań..


Tomasz Schramm, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Główne obszary zainteresowań badawczych to historia polityczna XIX I XX w., szczególnie stosunki polsko-francuskie, historia Europy, historia Uniwersytetu w Poznaniu. Wykładowca uniwersytetów Paris-1, Paris-4, w Strasbourgu i w Neuchâtel. Autor licznych opracowań, w tym monografii  (m.in. Historycy francuscy o genezie Wielkiej Wojny, Historia powszechna – XX wiek), redaktor kilku książek, w tym Pocztu rektorów Almae Matris Posnaniensis. Doktor honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, profesor honorowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, wiceprzewodniczący Association Internationale d’Histoire Contemporaine de l’Europe, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego, przewodniczący Komitetu Nauk Historycznych PAN. Konsul honorowy Francji w Poznaniu.

Informację wprowadził/a: Marta Grunwald

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.