Wykład: Scenariusz komiksowy – spowiedź praktyka. Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu
Wydarzenie, rozpoczyna się 24-11-2016

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej serdecznie zapraszają na listopadowe spotkanie w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu. Naszym gościem będzie prof. dr hab. Jerzy Szyłak. Tytuł wykładu: Scenariusz komiksowy – spowiedź praktyka. Spotkanie odbędzie się we czwartek, 24 listopada, o godzinie 18.00 w sali 82 w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40.

Jerzy Szyłak – ur. 1960. Elblążanin. Pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego. Znak zodiaku: Skorpion. Teoretyk literatury. Filmoznawca. Autor szeregu książek o komiksie i kilku o kinie oraz przemianach zachodzących w kulturze współczesnej (czasem są to te same książki). Jego najbardziej znaną publikacją jest Komiks: świat przerysowany – książka napisana jeszcze przez obronieniem przez Szyłaka doktoratu (choć wydana już po). Najpoważniejszą pracę w jego dorobku stanowią książki Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku. Wstęp do poetyki komiksu (1999) oraz Poetyka komiksu. Warstwa ikoniczna i językowa (2000). Rozległość swoich zainteresowań zaprezentował Szyłak w rozprawie Gra ciałem. O obrazach kobiet w kulturze współczesnej (2002; wznowienie – poszerzone – 2013), w której zestawia ze sobą rozważania na temat przemian w kulturze z analizami dzieł literackich, filmowych, fotograficznych, plastycznych i – rzecz jasna – komiksowych. Za najlepszą ze swoich książek Szyłak uważa Zgwałcone oczy. Komiksowe obrazy przemocy seksualnej (2001, wznowienie 2007). Najbardziej zaś lubi Kino i coś więcej. Szkice o ponowoczesnych filmach amerykańskich i metafizycznych tęsknotach widzów (2001) – książkę, w której słowo „komiks” pada tylko raz. Był czas, kiedy sam próbował sił jako rysownik komiksowy, ale obecnie ogranicza się jedynie do pisania scenariuszy dla innych (zdolniejszych) twórców. W jego twórczości komiksowej widać wyraźne dążenie do prowokacji, naruszania konwencji gatunkowych i granic dobrego smaku oraz eksplorowania obszarów pogranicznych.

PDAK zyskała nowego partnera – Wydawnictwo TADAM - dzięki któremu słuchacze kolejnych wykładów, prócz wrażeń z ciekawych prelekcji mogą wynieść ze spotkania także prezent związany z tematyką bądź specyfiką Akademii. Wśród uczestników spotkania zostaną rozlosowane: Tobiasz Piątkowski, Jarosław Gach, "Biegun" oraz dwa egzemplarze "Zeszytów Komiksowych". Ponadto będzie można w promocyjnych cenach nabyć książki wydawnictwa Instytutu Kultury Popularnej.

Informację wprowadził/a: Anna Dodot