Czerwona Księga C. G. Junga i metoda konstruktywna
Wydarzenie, rozpoczyna się 24-11-2016

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu i Polskie Towarzystwo Psychoanalizy Jungowskiej zapraszają na wykład otwarty LIBER NOVUS Czerwona Księga C. G. Junga i metoda konstruktywna 24 listopada 2016 r. o godz. 17.30.

Nova. Czytelnia Komiksów i Gazet, ul. Ratajczaka 38/40, Poznań.

„Te lata, o których wam opowiedziałem, gdy podążałem za wewnętrznymi obrazami, były najważniejszym czasem w moim życiu. Wszystko inne z tego się wywodzi.”

C. G. Jung

Wykład będzie rodzajem retrospekcji, podróżą w czasie i podróżą w głąb ludzkiej psyche.  Zarysowane zostanie historyczne, artystyczne i filozoficzne tło epoki. Centralnym tematem będą narodziny metody konstruktywnej szkoły psychoanalitycznej z Zurichu, którą Jung odróżnił od metody redukcyjnej szkoły Freuda. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja, złożona między innymi z obrazów z Czerwonej Księgi.

Wydana w 2009 r. Czerwona Księga wywołała wielkie poruszenie, powstała w okresie 1914 – 1928, przez długie lata była niedostępna dla szerszej grupy zainteresowanych. Dopiero po latach spadkobiercy Carla Gustawa Junga zdecydowali się opublikować to tajemnicze, kluczowe dzieło. Redakcja wydania została powierzona prof. Sonu Shamdassani (University College London), a wydanie firmuje Fundacja Philemona, ta sama, która obecne pracuje nad wydaniem Czarnych Zeszytów C. G. Junga (Black Books). Natomiast samego Filemona, postać z wizji Junga możemy spotkać na kartach Czerwonej Księgi.

Liber Novus jest zapisem wewnętrznego doświadczenia, z którego zrodziły się podstawowe koncepcje, pojęcia, jak również sama nazwa psychologia analityczna. To w tym burzliwym wewnętrznie i zewnętrznie dla C.G. Junga i całej Europy okresie powstała metoda twórczego dialogu z nieświadomością, wówczas powstawały empiryczne podstawy teorii archetypów, koncepcja nieświadomości zbiorowej i procesu indywiduacji.

Księga jest również pieczołowicie opracowanym artefaktem, zawierającym obrazy, opisy i dialogi.

Jej oryginalny egzemplarz, manuskrypt oprawiony w czerwoną skórę, wystawiano w muzeach i bibliotekach (Rubin Museum w Nowym Jorku, Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, Biennale w Wenecji 2013, Rietberg Museum w Zurichu).

Prowadzenie wykładu: mgr Marta Szczukiewicz, psychoterapeutka analityczna, członkini Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, router International Association of Analytical Psychology w Zurichu. Pracuje w prywatnej praktyce w Poznaniu i w Warszawie.

Wstęp wolny

Informację wprowadził/a: Anna Dodot