Wykład Otwarty na Wydziale Neofilologii: Na krawędzi zagłady – obraz mniejszości etnicznych i religijnych w Iraku (dr Agnieszka Graczyk, KSA)
Wydarzenie, rozpoczyna się 16-11-2016

Drugi w tym roku Wydziałowy Wykład Otwarty pt. "Na krawędzi zagłady - obraz mniejszości etnicznych i religijnych w Iraku" wygłosiła dr Agnieszka Graczyk z Katedry Studiów Azjatyckich. Wykład odbył się 16.11.2016 r. i zgromadził liczną publiczność, która żywo uczestniczyła w dyskusji. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Współczesna sytuacja mniejszości etnicznych i religijnych w Iraku jest niezwykle trudna i skomplikowana. Irak jest przykładem kraju, gdzie przez setki lat współistnieli wyznawcy różnych religii, tj. chrześcijanie, muzułmanie, zoroastryjczycy, ale również przedstawiciele wielu narodów jak Kurdowie, Turkmeni, Czerkiesi, Arabowie czy Asyryjczycy. Obecnie jedność kraju jest zagrożona przez wewnętrzne spory na tle religijnym i etnicznym, ale także przez działania organizacji terrorystycznych.
Losy mniejszości są uzależnione od rządu irackiego i pomocy humanitarnej. Iracka mozaika etniczno-religijna jest unikalna również dlatego, że mieszkają tam między innymi społeczności Jazydów czy Madanów, które współcześnie mierzą się z groźbą wyginięcia.

Informację wprowadził/a: Filip Gołąb