Wykład otwarty o. prof. dr hab. Piotra Nawrota SVD "Muzyka z filmu „Misja” a autentyczna muzyka Indian Guaraní, Chiquitos i Moxos. Czy Ennio Morricone się mylił?"
Wydarzenie, rozpoczyna się 25-11-2016

Pięć lat po premierze filmu Misja w świat poszła wiadomość o znalezieniu autentycznej muzyki z byłych misji jezuickich wśród Indian w Ameryce Południowej. Świat muzyki, misji, muzykologii i antropologii zamarł z wrażenia. Jak owa muzyka się ma do tej skomponowanej przez Morricone? Ennio znał jedynie opisy muzyki z misji. Na ile odzwierciedlił oryginalne brzmienie i na ile się pomylił? Czy melodie komponowane przez Indian i misjonarzy mają własną tożsamość brzmieniową, która odróżnią je od dzieł muzycznych z Europy? Indiańscy muzycy potrafili grać Vivaldiego, Bacha etc.? Ich muzyka barokowa, ustępowała w jakości tej, która brzmiała w katedrach i na dworach w Europie? Na jakich instrumentach ją wykonywali i kto dawał im te instrumenty? Znali organy, klawesyny, harfy, oboje, kornety, flety etc.? Jest fletnia pana instrumentem z misji? Na ile narracja filmu Misja jest prawdziwa i ile jest w niej fikcji?

Polski misjonarz, werbista, Piotr Nawrot, od 1991 prowadzi nieprzerwane badania naukowe nad autentyczną muzyką z misji, na bazie unikalnych manuskryptów strzeżonych przez Indian Chiquito i Moxo w Boliwii, które zostały mu zawierzone przez Indian. Współtwórca prestiżowego festiwalu muzyki barokowej w Boliwii, mieszkający w wioskach Indiańskich i równocześnie wykładowca na wielu cenionych uniwersytetach w Europie, Ameryce i Azji, pracuje ze sławnymi muzykami w Londynie, San Francisco, Paryżu … i, przede wszystkim, z zespołami Indian w Boliwii nad rekonstrukcją tejże muzyki, która w ostatnich dwóch dekadach weszła na wiele prestiżowych sal na świecie. W swoim wykładzie, ilustrowanym zdjęciami z misji i z archiwów muzycznych z dżungli Boliwii, jak również przykładami muzycznymi w interpretacji wielkich postaci świata muzyki jak i muzyków z Boliwii, poruszył wyżej przedstawione zagadnienia.

"Muzyka z filmu „Misja” a autentyczna muzyka Indian Guaraní, Chiquitos i Moxos. Czy Ennio Morricone się mylił?"

25 listopada 2016 roku godz. 18.30
Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ul. Wieżowa 2/4)
Budynek B, aula B (III piętro)

Wykład ks. prof Piotra Nawrota SVD 

W dniu wykładu od godz. 16.00 dostępna była wystawa: „Redukcje jezuickie w Boliwii: społeczność, architektura, muzyka”

Informację wprowadził/a: Agnieszka Chabir