Międzynarodowa Konferencja Naukowa ROMAN EMPIRE: A 21ST CENTURY PERSPECTIVE… In memoriam Géza Alföldy (1935-2011)
Wydarzenie, trwa od 08-11-2016 do 10-11-2016

Dyrektor Instytutu Kultury Europejskiej UAM ma zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej ROMAN EMPIRE: A 21ST CENTURY PERSPECTIVE… In memoriam Géza Alföldy (1935-2011) Konferencja odbędzie się w dniach 8-10 listopada 2016 roku w auli Instytutu Kultury Europejskiej UAM, ul. Kostrzewskiego 5-7, Gniezno. Uroczysta inauguracja obrad: wtorek, 8 listopada 2016 r., godz. 10:00 Patronat honorowy: Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki oraz Komitet Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk.

Ideą konferencji jest uczczenie pamięci jednego z najwybitniejszych badaczy dziejów Rzymu starożytnego naszych czasów - Gézy Alföldy’ego, od którego śmierci minie w listopadzie tego roku pięć lat. Gnieźnieński Instytut Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu postanowił oddać Mu hołd konferencją na podany wyżej temat. Odbędzie się ona w siedzibie Instytutu, a jej celem jest upowszechnienie najnowszych wyników badań nad starożytnym Rzymem, prowadzonych w różnych krajach Europy. Problematykę obejmuje dziedziny, na polu których Géza Alföldy wpisał się w naukę światową i wytyczył jej nowe tory:

1. Współczesne badania nad epigrafiką;
  2. Historia społeczna i prozopografia;
  3. Rzym a prowincje. Stan i perspektywy badawcze;
  4. Wojskowość rzymska. Stan i perspektywy badawcze;
  5. Historiografia rzymska. Perspektywa badawcza.

Ujęcie problematyki badań nad Cesarstwem Rzymskim z perspektywy XXI wieku pokaże drogę, którą przeszła nauka, także polska, w ostatnich dziesięcioleciach. Dotąd chęć udziału w konferencji zgłosili liczni badacze z Austrii, Chorwacji, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Węgier, Włoch i oczywiście Polski.

Informację wprowadził/a: Piotr Pawlak