Sympozjum naukowe pt. Ćwierćwiecze przemian w Europie Wschodniej (1991 – 2016)
Wydarzenie, rozpoczyna się 13-10-2016

Instytut Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza serdecznie zaprasza do udziału w międzynarodowym sympozjum naukowym pt. Ćwierćwiecze przemian w Europie Wschodniej (1991 – 2016) w dniu 13 października 2016 roku o godz. 10.00, Gniezno, ul. Kostrzewskiego 5 - 7.

Sympozjum składa się z dwóch części:

Społeczeństwo i kultura w Rosji. Ćwierćwiecze przemian 1991 – 2016
Społeczeństwo i kultura Ukrainy. Ćwierćwiecze przemian 1991 – 2016

W sympozjum wezmą udział naukowcy i analitycy w Polski, Ukrainy
i Rosji. Jego celem jest podsumowanie 25 lat przemian na obszarze Ukrainy i Rosji oraz omówienie wyników prac nad dwoma publikacjami, które ukażą się w 2016 roku („Społeczeństwo i kultura Rosji. Ćwierćwiecze przemian 1991 – 2016”, „Społeczeństwo i kultura Ukrainy. Ćwierćwiecze przemian 1991 – 2016”)

W czasie sympozjum rozwiniemy tematy, które poruszone zostały w obu monografiach:
1. Państwo narodowe czy państwo obywatelskie? Idee  i wizje dla Rosji i Ukrainy
2. Cerkiew ukraińska i rosyjska wobec transformacji
3. Media ukraińskie i rosyjskie wobec przemian
4. Przemiany w kulturze rosyjskiej i ukraińskiej, poszukiwania wyrazu artystycznego
5. Kultura polityczna na Ukrainie i w Rosji
6. Rosja i Ukraina wobec mniejszości, migracji i emigracji
7. Oświata i szkolnictwo wyższe Ukrainy i Rosji w ostatnim ćwierćwieczu.

Organizator: Instytut Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Gniezno (Zakład Kultury Europy Wschodniej i Południowo – Wschodniej)
Sekretarze: dr Katarzyna Jędraszczyk (jedra@amu.edu.pl), dr Piotr Oleksy (p.oleksy@amu.edu.pl)

Informację wprowadził/a: Piotr Pawlak