Wernisaż wystawy Wydziału Anglistyki "Splątane ścieżki kultur podczas pierwszej wojny światowej", 24.10, godz. 12.00, Aula Lubrańskiego.
Wydarzenie, trwa od 24-10-2016 do 07-11-2016

Wydział Anglistyki zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy plansz biograficznych pt. "Splątane ścieżki kultur podczas pierwszej wojny światowej" . Wernisaż odbędzie się 24 października br. o godz. 12:oo w Auli Lubrańskiego, w budynku Rektoratu UAM przy ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu.

Wystawa jest częścią projektu badawczego „Wymiana kulturowa w czasach konfliktu globalnego: Kolonie, kraje neutralne i walczące podczas Pierwszej Wojny Światowej”. Projekt finansowany przez konsorcjum HERA. Wystawa pokazuje życiorysy 16 postaci, znanych i nieznanych, które żyły w tamtych niezwykłych czasach i których doświadczenia ilustrują globalną i różnorodną naturę Wielkiej Wojny.

Do armii europejskich i amerykańskich wcielono ponad cztery miliony mężczyzn nie będących Europejczykami i białymi Amerykanami. Wśród wojsk brytyjskich, pierwszy wystrzał tej wojny oddał Afrykańczyk walczący w Togo. Z odległych wsi Azji, Afryki i Wysp Pacyfiku, z tętniących życiem miast takich jak Auckland, Bagdad i Konstantynopol, wir wojny wciągał miliony ludzi, mężczyzn i kobiet, cywili i żołnierzy, którzy mieli doświadczyć wybuchu przemocy na skalę światową. Brytyjskie pielęgniarki, belgijscy księża, polscy artyści, maoryscy lekarze, indyjscy sipaje, afrykańscy askari, jamajscy poeci i arabscy intelektualiści – jechali na wojnę, która miała zmienić ich świat nie do poznania, a wielu z nich zburzyć go na zawsze.Jednocześnie jednak uczyli się nowych języków, poznawali nieznane obyczaje, wymieniali się wiedzą, historią, a nawet... przepisami kulinarnymi."

Informację wprowadził/a: Marcin Turski