Sprawozdanie pokonferencyjne z konferencji naukowej na Wydziale Anglistyki UAM
Wiadomość, opublikowana 06-10-2016

W dniach 15-17.09.2016 Wydział Anglistyki UAM po raz kolejny gościł językoznawców z całego świata na 46. edycji międzynarodowej konferencji Poznań Linguistic Meeting (PLM).

PLM powstało z inicjatywy prof. Katarzyny Dziubalskiej-Kołaczyk w 1990 roku, kontynuując numerację poprzednich 30 konferencji organizowanych przez Instytut Filologii Angielskiej, stad numer 46.  Spotkanie było objęte honorowym patronatem Rektora UAM, prof. dr. hab. Andrzeja Lesickiego oraz prezydenta Poznania, Pana Jacka JaśkowiakaPLM powstało z inicjatywy prof. Katarzyny Dziubalskiej-Kołaczyk w 1990 roku, kontynuując numerację poprzednich 30 konferencji organizowanych przez Instytut Filologii Angielskiej, stad numer 46.  Spotkanie było objęte honorowym patronatem Rektora UAM, prof. dr. hab. Andrzeja Lesickiego oraz prezydenta Poznania, Pana Jacka JaśkowiakaPLM powstało z inicjatywy prof. Katarzyny Dziubalskiej-Kołaczyk w 1990 roku, kontynuując numerację poprzednich 30 konferencji organizowanych przez Instytut Filologii Angielskiej, stad numer 46.  Spotkanie było objęte honorowym patronatem Rektora UAM, prof. dr. hab. Andrzeja Lesickiego oraz prezydenta Poznania, Pana Jacka Jaśkowiaka.

W bieżącym roku konferencja odbyła się pod hasłem przewodnim „Językoznawstwo a dane: świeże spojrzenie”. Takie sformułowanie motywu stanowiło odpowiedź na gwałtowny napływ dostępnych danych językoznawczych nowego rodzaju. Leitmotif stanowił ponadto zaproszenie do dyskusji na temat fundamentalnego miejsca danych w językoznawstwie oraz wypływających z zastosowania konkretnego typu danych wyzwań metodologicznych i teoretycznych. Inauguracyjny wykład konferencji wygłosił prof. Daniel Everett z Bentley University, który zasłynął w świecie naukowym jako główny oponent słynnego językoznawcy Noama Chomsky’ego, który nazwał nawet prof. Everetta szarlatanem. Na podstawie swoich badań antropologicznych wśród społeczności Indian Pirahã prof. Everett zakwestionował wpływową dla językoznawstwa teorię gramatyki uniwersalnej. To wielki zaszczyt, że Wydział Anglistyki mógł gościć tak ważną dla współczesnego językoznawstwa osobę, dla której był to pierwszy pobyt w Polsce. Do motywu przewodniego nawiązywały również wykłady plenarne: prof. Jóhanny Barðdal z Uniwersytetu w Gandawie, prof. Russela Graya z Max Planck Institute for the Science of Human History w Jenie i prof. Przemysława Tajsnera z Wydziału Anglistyki UAM, a także liczne sesje tematyczne. Jednym z głównych punktów programu była tradycyjna już debata wpisująca się w tematykę konferencji. Poprowadziła ją pomysłodawczyni konferencji PLM oraz idei debat PLM Dziekan Wydziału Anglistyki, prof. dr hab. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk. Poza wykładowcami plenarnymi w debacie wzięli udział prof. dr hab. Piotr Gąsiorowski z UAM i prof. dr hab. Ewa Waniek-Klimczak z Uniwersytetu Łódzkiego. Format debaty umożliwił interakcję zaproszonych rozmówców z uczestnikami konferencji zasiadającymi w sali. W sumie w konferencji PLM 2016 wzięło udział ok. 150 uczestników, którzy przedstawili wyniki swoich badań w ponad 100 referatach i posterach. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z poziomu naukowego konferencji i chwalili jej perfekcyjną organizację, w tym „oprawę gastronomiczną”.

Skład Komitetu Organizacyjnego PLM: prof. dr hab. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, dr Jarosław Weckwerth oraz mgr Bartosz Brzoza.

Bartosz Brzoza

Informację wprowadził/a: Marcin Turski