Konferencja naukowa „Współpraca naukowa Poznania i Brna – rekonesans, perspektywy”
Wydarzenie, trwa od 12-10-2016 do 13-10-2016

Serdecznie zapraszamy na polsko-czeską konferencję naukową, zatytułowaną „Współpraca naukowa Poznania i Brna – rekonesans, perspektywy”, zorganizowaną z okazji 50-lecia jubileuszu podpisania umowy partnerskiej pomiędzy miastami Poznaniem a Brnem. Organizatorami konferencji są Instytut Historii UAM, Instytut Filologii Słowiańskiej UAM, Instytut Filologii Polskiej UAM, Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe, Urząd Miasta Poznania. Szczegóły programu oraz plakat znajdą Państwo w załączniku.

Głównym celem konferencji jest prezentacja dotychczasowych osiągnięć współpracy naukowej środowiska akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Intencją organizatorów jest również podjęcie próby dyskusji nad nowymi kierunkami wspólnych badań, a także zarysowanie optymalnych obszarów współpracy naukowej w kolejnych latach. Jednocześnie konferencja wpisuje się w cykl imprez związanych z październikowym I Kongresem Czechoznawstwa Polskiego.

Część pierwsza konferencji (12 października, Collegium Maius) poświęcona będzie ponadto zagadnieniu krajobrazu kulturowego miasta. Tego samego dnia, w Collegium Historicum zostanie otwarta wystawa „Havel na wyciągnięcie ręki”.
W konferencji biorą udział przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych z Polski i z Republiki Czeskiej: historycy, geografowie, politolodzy, filolodzy. Swój udział w jednym z punktów programu konferencji zapowiedzieli również prezydenci Poznania i Brna, Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce, Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Poznaniu.

UAM - pasja dobrze wykształcona

Informację wprowadził/a: Ewa Kolanus