Międzynarodowa konferencja kończąca projekt unijny RADAR
Wiadomość, opublikowana 05-10-2016

W dniach 12-14 września 2016 prof. dr hab. Sylwia Adamczak-Krysztofowicz i dr Anna Szczepaniak-Kozak uczestniczyły w konferencji podsumowującej prace badawcze i szkoleniowe w ramach projektu RADAR (Regulating AntiDiscrimination and AntiRacism, JUST/2013/FRAC/AG/6271), którego partnerem jest Instytut Lingwistyki Stosowanej Wydziału Neofilologii UAM. Konferencję organizował Uniwersytet w Perugii (Włochy) wraz z miejscowym partnerem Stowarzyszeniem Key&Key Communications.

Wydarzenie to zgromadziło uczestników z 10 krajów, którzy reprezentowali nie tylko środowiska akademickie, wymiar sprawiedliwości i policję, ale również organizacje i firmy zajmujące się przeciwdziałaniem mowie nienawiści w sferze publicznej na terenie Unii Europejskiej. W tym trzydniowym spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele grup etnicznych i narodowych, które doświadczają przemocy na tle rasistowskim lub ksenofobicznym.

Projekt RADAR rozpisano na lata 2014-2016. Bazuje on na założeniu, że rasizm i ksenofobia mogą przybierać formę ataków fizycznych lub słownych. Te drugie często określane są mianem mowy nienawiści (ang. hate speech), u której podłoża może leżeć agresywny nacjonalizm, nietolerancja, lub dyskryminacja. Ponieważ nie ma jasno sprecyzowanych wyznaczników, co stanowi akt przemocy werbalnej lub niewerbalnej, partnerzy projektu zebrali dane językowe, które posłużyły głębszemu zrozumieniu mechanizmów komunikacji nacechowanej nienawiścią na tle narodowym/etnicznym czy rasistowskim. Na tej podbudowie opracowano szkolenia i techniki szkoleniowe, zarówno w formie tradycyjnej jak i on-line. Szkolenia wychodzą naprzeciw potrzebom osób, 1) które potencjalnie mogą paść ofiarą mowy nienawiści lub osób, 2) które z racji swojej pracy stoją na straży prawa, mającego zastosowanie w obszarze zainteresowania tego projektu. Ze szczegółami dotyczącymi projektu RADAR, wynikami badań dotychczas przeprowadzonych oraz materiałami szkoleniowymi można się zapoznać na stronie internetowej projektu i platformie e-learningowej, jak i u partnera UAM projektu.

Informację wprowadził/a: Filip Gołąb

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.