Pracownicy Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na konferencji Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego
Wiadomość, opublikowana 26-09-2016

W dniach 21-25 września 2016 we Wrocławiu odbywała się ogólnopolska konferencja naukowa Jaka refleksja o kulturze jest dzisiaj potrzebna Europie? Wyzwania, dylematy, perspektywy, która towarzyszyła 92. Walnemu Zgromadzeniu Delegatów. Jak co roku w wydarzeniu uczestniczyli nasi pracownicy, doktoranci i studenci z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej.

Referaty plenarne wygłosili:
Prof. dr hab. Michał Buchowski – Nietolerancja jako zaprzeczenie europejskości
Prof. dr hab. Zbigniew Jasiewicz – Wrocławska Katedra Etnografii/Etnologii w moich wspomnieniach i ogólnopolskim środowisku etnologicznym
Prof. dr hab. Aleksander Posern-Zieliński – Od Oceanii do Syberii. Pozaeuropejskie fascynacje etnologów wrocławskich

Referaty w sekcjach tematycznych wygłosili:
dr hab. Prof. UAM Waldemar Kuligowski – Defamiliaryzacja jako strategia krytyki kulturowej (Sekcja Metodologiczna PTL)
Adrianna Siebers – Kogo oburza modelka w pióropuszu? Zaproszenie do rozmowy o cultural appropriation (Sekcja Stroju Ludowego PTL)
dr Anna Weronika Brzezińska – O potrzebie stroju ludowego na przykładzie doświadczeń redakcji Atlasu Polskich Strojów Ludowych (Sekcja Stroju Ludowego PTL)

Organizatorkami panelu przygotowanego przez Sekcję Stroju Ludowego były dr Anna Weronika Brzezińska i mgr Aleksandra Paprot, które po raz kolejny zastałe wybrane do Zarządu Sekcji.

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze jest organizacją skupiającą w swych szeregach 712 członków w kilkunastu oddziałach terenowych na terenie całej Polski. Członkami Zarządu Głównego są Prof. dr hab. Michał Buchowski (prezes) oraz dr Anna Weronika Brzezińska (skarbniczka). Oddział w Poznaniu jest związany z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej od 1945 roku i obecnie liczy ponad 90 osób.

Informację wprowadził/a: Maciej Bether