VI Ogólnopolskie Forum Teologiczno-Filozoficzne dla Studentów i Doktorantów Teologii
Wydarzenie, rozpoczyna się 23-09-2016

Koło Naukowe Studentów Wydziału Teologicznego „Veritas” Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza do udziału w VI Ogólnopolskim Forum Teologiczno-Filozoficznym dla Studentów i Doktorantów Teologii, które odbywać się będzie pod hasłem „Zderzenie kultur w optyce filozofii i teologii. Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość” dnia 23 września 2016 r. na Wydziale Teologicznym w Poznaniu.

Tematyka tegorocznego Forum poświęcona będzie przede wszystkim współczesnym problemom, a w sposób szczególny zderzeniu kultury islamskiej z kulturą chrześcijańską. Obserwowane obecnie procesy migracyjne, dotyczące głównie Europy, w istotny sposób wpływają na charakter i jakość ich wzajemnych kontaktów. Jednak obecna sytuacja każe przyjrzeć się historii i poszukać analogicznych wydarzeń z przeszłości, kiedy dochodziło do konfrontacji różnych kultur z chrześcijańską wizją świata i człowieka. Chrześcijaństwo musi zmierzyć się ze obecną wędrówką ludów, wyciągając wnioski na przyszłość.
Niektóre proponowane obszary tematyczne:
– pojęcie kultury, kultury chrześcijańskiej lub innych kultur
– współczesne procesy kulturowe a chrześcijaństwo
– zagadnienie inkulturacji dzisiaj i w przeszłości
– możliwości dialogowania chrześcijaństwa z innymi kulturami
– dialog kultury z religią
– możliwości kontaktów chrześcijaństwa z islamem
– przykłady owocnej współpracy różnych kultur i religii
– problem migracji jako wyzwanie kulturowe i religijne

Termin zgłoszeń: do 15.09.2016 r.

Koszt udziału w konferencji wynosi 70 zł

Prosimy o przesłanie wskazanej kwoty na konto: BZ WBK 77 1090 1362 0000 0000 3601 7903, tytułem K00000641, imię i nazwisko.

Zapraszamy do udziału w konferencji!

Informację wprowadził/a: Agnieszka Chabir