Profesor Silvio Panciera nie żyje
Wiadomość, opublikowana 25-08-2016

Z wielkim smutkiem informujemy, że 16 sierpnia 2016 roku w wieku 83 lat zmarł Profesor Silvio Panciera, laureat Medalu za Zasługi dla UAM.

Silvio Panciera był w latach 1963-2006 profesorem na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. Jego głównym obszarem badawczym była historia starożytnego Rzymu, a zwłaszcza epigrafika łacińska. Badania nad nią pchnął na zupełnie nowe tory, co w wielu przypadkach zmusiło do rewizji dotychczasowego spojrzenia na różne aspekty dziejów Cesarstwa Rzymskiego. Był uznanym Uczonym, cieszącym się wielkim autorytetem w szerokich kręgach badaczy świata rzymskiego. Był członkiem Deutsches Archäologisches Institut (Istituto Germanico) w Rzymie, Istituto Nazionale di Studi Romani, Accademia dei Lincei, Accademia Pontificia, Accademia Romana di Archeologia, Heidelberger Akademie der Wissenschaften, Bayerische Akademie der Wissenschaften, Finnish Academy of Sciences and Letters oraz Society of the Promotion of Roman Studies. W latach 1992-1997 pelnił funkcję prezydenta Association Internationale d’Épigraphie Greque et Latine (Międzynarodowe Stowarzyszenie Epigrafiki Greckiej i Łacińskiej). Z poznańską Alma Mater łączyły Profesora liczne więzi współpracy, głęboka przyjaźń i sympatia dla Polski. Medal za Zasługi dla UAM otrzymał w roku 2009.

Leszek Mrozewicz

Informację wprowadził/a: Piotr Pawlak