Uroczystość wręczenia dyplomu doktora honoris causa UAM
Wydarzenie, rozpoczyna się 30-06-2016

Uchwałę o nadaniu tytułu doktora honoris causa Profesorowi Krzysztofowi Matyjaszewskiemu Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podjął w dniu 30 maja 2016 roku na wniosek Rady Wydziału Chemii i Rady Wydziału Fizyki po uzyskaniu opinii rad wszystkich wydziałów naszej Uczelni.

Profesor Matyjaszewski urodził się w 1950 roku w Konstantynowie niedaleko Łodzi. Studiował na Politechnice Łódzkiej i w Instytucie Petrochemicznym w Moskwie. W 1972 roku, zaraz po uzyskaniu dyplomu magistra inżyniera, rozpoczął pracę w zespole Profesora Stanisław Penczka w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk (CBMiM PAN) w Łodzi, ale już od ponad 30 lat swoją akademicką karierę rozwija w amerykańskim Uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburghu.

Rok 1995 jest rokiem odkrycia przez Profesora Matyjaszewskiego procesu polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (ang. Atom Transfer Radical Polymerization, ATRP), o którym pisano w ponad 15 000 publikacji.

Spośród wielu prestiżowych wyróżnień Profesora na szczególną uwagę zasługuje Nagroda Wolfa (2011) i Nagroda Dreyfusa (2015).

Profesor jest przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Doradczego Wielkopolskiego Centrum
Zaawansowanych Technologii.

Informację wprowadził/a: Ewa Kolanus