Włoskie podróże Henryka Sienkiewicza
Wydarzenie, rozpoczyna się 21-06-2016

W dniu 21 czerwca 2016 roku o godz. 17.00 w sali 82 Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul.Franciszka Ratajczaka 38/40 odbędzie się kolejne spotkanie Stowarzyszenia Polonia-Italia, które serdecznie zaprasza na wykład dr Ligii Henczel-Wróblewskiej, pt. "Włoskie podróże Henryka Sienkiewicza".

W noweli „Na jasnym brzegu” Henryk Sienkiewicz nakreślił pogląd: „wierzę, że każdy człowiek ma dwie ojczyzny - jedną swoją najbliższą, a drugą – Italię”. Wykład dr Ligii Henczel-Wróblewskiej pt. Włoskie podróże Henryka Sienkiewicza wpisuje się w obchodzony w roku 2016 - Rok Henryka Sienkiewicza. Warto więc, przywołać jego liczne podróże do słonecznej Italii, które odbywał na przestrzeni blisko 30 lat.

Ligia Henczel-Wróblewska doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, pracownik naukowo-dydaktyczny UAM, skupia swoją badawczą uwagę m.in. na problematyce migracji Polaków do Włoch na przestrzeni dziejów, z uwzględnieniem aspektów ogólnokulturowych, społecznych, politycznych (m.in. monografie: Dzieje Polaków we Włoszech, 2006; Polacy w kulturze Piemontu w XIX wieku i w pierwszych dekadach XX wieku, 2014; m.in. artykuły: Silva rerum polonicarum w zbiorach watykańskich, w: Wybrane aspekty ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego, 2010; Polskie nekropolie we Włoszech jako ważny element kulturowego i narodowego dziedzictwa Polaków, w: Rola elit społecznych w ochronie dziedzictwa kulturowego w społecznościach lokalnych, 2010; Etos narodowościowy w peregrynacjach Polaków do Włoch (1795-1945), w: Logos, Etos, Chaos, 2010; Przeszłość w teraźniejszości. O współczesnej recepcji polskości w Piemoncie, w: Sensus Historiae. Studia interdyscyplinarne, vol. XVI, 2014; Preserve from oblivion - Polish cultural heritage and its importance in the social space of the Poles in Piedmont, w: Memory of Heritage – Heritage of Memory, s. 94-107, 2016)

Informację wprowadził/a: Anna Dodot